@ismailsaymaz

Cezaevinde unutulan Hollandalı

Cezaevinde unutulan Hollandalı
Cezaevinde unutulan Hollandalı
Ülkesinde işlediği bir suç nedeniyle aranan Hollandalı genç, Türkiye'de 2011'de gözaltına alındı. Bakanlar Kurulu beklerken cezaevinde unutuldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hollanda’da 17 yaşında işlediği bir suçtan ötürü aranan Jamal Sahami, ülkesine dönmek için geldiği Atatürk Havalimanı’nda 2011 yılında gözaltına alındı. Hollanda’ya iade edilmek üzere ‘geçici’ şekilde tutuklanan Sahami, iade kararı bakanlar kurulunca onaylanmadığı için 2.5 yıldır Maltepe Cezaevi’nde.
Cezaevinde Türkçe konuşmayı ve yazmayı öğrenen 21 yaşındaki Sahami, Radikal’e gönderdiği mektupta, Hollanda’ya gönderilmiş olsa en çok 6 ay ceza alacağını ve tutuklu kalmamış olacağını söylüyor. Sahami uzun tutukluluk nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne de başvurdu.
Hollanda’da yaşayan Irak kökenli Jamal Sahami 3 yıl önce ülkesinde ‘silahlı yağma ve başkasına ait kredi kartını haksız bir şekilde kullanmak’ suçundan aranmaya başladı. Bu süreçte Türkiye ’ye gelen Sahami, 25 Şubat 2011’de ülkesine dönmek için geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. O tarihte, 19 yaşında olan Sahami, Hollanda’da yargılanmak istendiğini söylese de cezaevine kondu. 

‘İade edilse, tutuksuz yargılanabilirdi’

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Mart 2011’de ‘ülkesine geri verme talebinin kabul edilebilir olduğuna’ hükmedince dosyası 10 Ağustos 2011’de Bakanlar Kurulu’nun önüne geldi. Fakat bakanlar kurulu, 30 ayı aşkın bir süre geçtiği halde Sahami ile ilgili karar veremedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Sahami ile ilgili sorusu üzerine Adalet Bakanlığı 30 Nisan 2013’te “Bakanlar kurulu tarafından iade edilmesine ilişkin karar verilmesi bekleniyor” şeklinde bir yanıt verdi.
Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Avukat Hasan Alıcı, Sahami’nin ülkesinde yargılandığını, hakkında bir hüküm verilmediğini anımsatıyor. Sahami’nin suçu işlediği iddia edilen tarihte 18’den küçük olduğunu da vurgulayan Alıcı, “İade edilmesi halinde ülkesinde tutuksuz yargılanma ihtimali güçlüdür. İade kararının gecikmesi nedeniyle tutuklu bulunan müvekkilin temel hak ve hürriyeti ihlal edildi” diyor.
Maltepe 3 No’lu Cezaevi’nden Radikal’e mektup gönderen Jamal Sahami de atfedilen suçu işlemiş olsa dahi Hollanda yasalarına göre en fazla 6 ayla cezalandırılacağını belirterek şunları yazdı:
“18 yaşımı doldurmamış olmam nedeniyle çocuk mahkemelerinde yargılanıp ona uygun iyileştirme, topluma kazanma programlarına tabi tutulacaktım. Acilen mağduriyetimin ortadan kaldırılmasını istiyorum. Zaten Hollanda’ya giderken alındım ve kaçma gibi bir durum söz konusu değildir.”


  http://www.radikal.com.tr/116265211626526

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haline sukretsin - politic

  Hollandali Pozanti ve Antalya cezaevinde yatmadigina dua etsin..Ulkeyi yonetenlerin sevmedigi Gece yarisi expresi filmi var cok guzel bir film o aklima geldi.

  Basbakana mi ? - celal103

  Daha dun Saray bosnada gonderilen 100 yil onceki mektuplara biz hemen cevap veriyoruz hikayesini bu gencede anlatsin.

  ... - alp dundar

  sonra filmini yapacaklar, biz de kızacağız...

  :( - maviokyanus44

  Bir yerde okumuştum Türkiye Akrep burcuymuş Kartı ise ölümmüş..Yeraltıyı ve ölümü temsil ediyormuş.Bu burçta olan Ülkelerde adalet yokmuş..Hapishaneler işkenceler de çokmuş.Keşke Terazi burcu olsaydık adaleti temsil ediyor.Fala inanma falsız da kalma derler.

  HOLLANDALI DERDİNİ MERKO PAŞAYA ANLATSIN, BELKİ DİNLERLER BELLİ Mİ OLUR? - m.rozbilen

  Böyle komedi ancak bizde olur. 12 Eylül döneminde gözaltına alınıp nezarette 3 ay unutulan,ne için ve kimin tarafından gözaltına aldığı bilinmeyen,saçı sakalı birbirine karışmış,seni kim getirdi sorusuna muhatap olanları da biliriz.Hollandalı dua etsin en azından yaşıyor göründüğüne.

  ... - No_Pasaran

  Ooo bizim hukuk sistemi işi büyütmüş... hak ihlallerini artık uluslararası boyuta taşıyor bravo valla...