@ismailsaymaz

Cezaevinde unutulan Hollandalı, artık serbest

Cezaevinde unutulan Hollandalı, artık serbest
Cezaevinde unutulan Hollandalı, artık serbest
İşlediği suçtan ötürü arandığı ülkesi Hollanda'ya dönerken gözaltına alınan ve sınırdışı edilmek üzere iki buçuk yıldır Maltepe Cezaevi'nde tutulan 21 yaşındaki Jamal Sahami, Radikal'in konuyu haberleştirmesinden beş gün sonra serbest bırakıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hollanda’da yaşayan Irak kökenli Jamal Sahami üç yıl önce ülkesinde ‘silahlı yağma ve başkasına ait kredi kartını haksız bir şekilde kullanmak’ suçundan aranmaya başladı. Bu süreçte Türkiye ’ye gelen Sahami, 25 Şubat 2011’de ülkesine dönmek için geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. O tarihte, 19 yaşında olan Sahami, Hollanda’da yargılanmak istendiğini söylese de cezaevine kondu.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Mart 2011’de ‘ülkesine geri verme talebinin kabul edilebilir olduğuna’ hükmedince dosyası 10 Ağustos 2011’de Bakanlar Kurulu’nun önüne geldi. Fakat bakanlar kurulu, 30 ayı aşkın bir süre geçtiği halde Sahami ile ilgili karar veremedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Sahami ile ilgili sorusu üzerine Adalet Bakanlığı, 30 Nisan 2013’te “Bakanlar kurulu tarafından iade edilmesine ilişkin karar verilmesi bekleniyor” şeklinde bir yanıt verdi.

Maltepe 3 No’lu Cezaevi’nden Radikal’e mektup gönderen Jamal Sahami, kendisine atfedilen suçu işlemiş olsa dahi Hollanda yasalarına göre en fazla altı ayla cezalandırılacağını belirterek, “18 yaşımı doldurmamış olmam nedeniyle çocuk mahkemelerinde yargılanıp ona uygun iyileştirme, topluma kazanma programlarına tabi tutulacaktım. Acilen mağduriyetimin ortadan kaldırılmasını istiyorum. Zaten Hollanda’ya giderken alındım ve kaçma gibi bir durum söz konusu değildir” demişti.

Radikal de bu mektubu 25 Kasım 2013’te, “Cezaevinde unutulan Hollandalı” başlığıyla manşetine taşıdı. Radikal’in haberi üzerine Sahami, 1 Aralık’ta sessiz sedasız Hollanda’ya gönderildi. Avukatı Hasan Alıcı’nın verdiği bilgiye göre Sahami, Türkiye’de iki buçuk yıl geçirmesine yol açan suçtan ötürü Hollanda’da sadece bir saat sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Cezaevinde unutulan Hollandalı