Cezaevinde yok yok

Tutuklu ve hükümlülerin bulundurması yasak olan maddeleri cezaevlerine soktukları gerekçesiyle...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Tutuklu ve hükümlülerin bulundurması yasak olan maddeleri cezaevlerine soktukları gerekçesiyle, 1996 yılından bu yana aralarında müdür, idari personel ve gardiyanların bulunduğu 327 kişi hakkında soruşturma açıldı. Aynı dönem içinde yapılan aramalarda ise 110 tabanca, iki tüfek, 12 el yapımı bomba ile 4 kilodan fazla uyuşturucu ele geçirildi. Adeta telefon işlem merkezine dönen cezaevlerinde yine aynı dönemler içerisinde 634 cep telefonu, 42 telsiz telefon ve bir de araç telefonu bulundu.
327 soruşturma
Silahlı çatışmalar, infazlar, uyuşturucu ticareti ve isyanlarla sık sık gündeme gelen cezaevlerine girmesi yasak olan suç maddeleriyle ilgili hakkında adli işlem yapılan 327 cezaevi personelinden yalnızca ikisi hakkında tutuklama kararı verildi. Ziyaretçi ve avukatların defalarca duyarlı kapılardan geçirilip, iç çamaşırlarına kadar arandığı cezaevlerine sokulan yasak maddelerle ilgili Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre, son 5 yıl içinde üç 1. müdür, yirmi 2. müdür, bir idare memuru ile 303 infaz koruma başmemuru ve memuru hakkında yasal işlem başlatıldı.
İdari soruşturmalar sonucu 10 görev-
li hakkında kamu davası açılırken, 94'ü
için takipsizlik, 13'ü için de beraat kararı verildi. Yalnızca iki memur için mahkûmiyet kararı verilirken 199 görevli hakkındaki soruşturma ise devam ediyor.
Yapılan aramalarda ele geçirilenler şunlar: 110 tabanca, bir Kalaşnikof tüfek, bir av tüfeği, 13 silah maketi, 12 el yapımı bomba, 231 bıçak, 10 kılıç, 836 şiş, 326 kesici delici alet ve makas, 530 mermi, 73 tüfek fişeği, 57 boş kovan, altı tabanca şarjörü, dört Kalaşnikof şarjörü, 21 molotof- kokteyli, 4 kilo 383 gram uyuşturucu, 634 cep telefonu, 42 telsiz telefon, bir araç telefonu, 12 sim kart, beş cep telefon şarj aleti, bir cep telefonu adaptörü, 17 afiş ve resim, beş testere, iki fotoğraf makinesi, üç video, beş teyp, 61 daktilo, 76 gaz maskesi, bilgisayar parçaları, bol miktarda örgütsel doküman ve 1 litre içki.
Yasal işyalar
Cezaevlerinde tutukluların yanlarında bulundurabilecekleri eşyalar şöyle:
Bir adet palto ve mont, iki takım elbise, bir adet eşofman, dört adet gömlek,
iki adet kazak, iki takım pijama, iki adet pantolon, bir adet spor ayakkabı, bir adet kışlık ayakkabı, bir adet iskarpin, üç adet tişört, gerektiği kadar iç çamaşırı, çorap ve mendil, iki adet kravat, bir adet kemer.
Parası mahkûmlar tarafından idareye yatırıldıktan sonra idarece alınmak üzere, 37 ekran TV, büro tipi buzdolabı, radyo, kantinden alınmak üzere çay yapmak için su ısıtıcısı, çakısı bulunmayan tırnak makası, diş macunu ve fırçası, sabun, kalem, kâğıt, tıraş bıçağı, şampuan, plastik leğen, deterjan, süpürge, plastik faraş, paspas, plastik su kovası, plastik banyo
oturağı, plastik su maşrapası, çamaşır ipi ve mandalı ile beş plastik askı.


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    molotof