Cezaevindeki ÇHD Başkanı'na 'tekmil' emri

Cezaevindeki ÇHD Başkanı'na 'tekmil' emri
Cezaevindeki ÇHD Başkanı'na 'tekmil' emri
DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, babasıyla telefonda konuşurken yüksek sesle tekmil vermeye zorlandığını duyurdu.

Radikal.com.tr - Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın telefonda babası ile konuşurken yüksek sesle tekmil vermeye zorlandığı açıklandı.

Avukatına gönderdiği bir faksla durumu bildiren Kozağaçlı, tekmil dayatması nedeniyle haftalık telefon görüşmesi hakkından vazgeçtiğini duyurdu.

Birgün gazetesinin haberine göre, Kozağaçlı faksında yaşadığı olayı şöyle anlattı, "Babam Ayhan Kozağaçlı'ya ait telefon numarasını çevirdim, kendimi 'Merhaba baba ben Selçuk' diye tanıttım ve konuşmaya başladım. Görevli infaz personeli konuşmamı keserek 'Telefon açıldıktan sonra yüksek sesle adımı ve soyadımı söylemem gerektiğini' iddia ederek konuşmayı engelledi ve on beş saniye sonunda görüşmem kesildi."

Kozağaçlı'nın avukatı Ali Şafak telefonda tekmil verilmesi uygulamasının yasal bir dayanağı bulunmadığını ve anayasaya aykırı olduğunu belirterek, olayın 12 Eylül darbesi sonrası cezaevlerine getirilen askeri disiplin kurallarına dönüş anlamına geldiğini söyledi.


  ETİKETLER:

  12 Eylül

  ,

  birgün

  ,

  Telefon

  ,

  İddia

  ,

  eylül

  ,

  cezaevi

  http://www.radikal.com.tr/112528311252834

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sivil Faşizm. - gueron

  AKP'nin darbecileri, darbeci zihniyeti falan tasfiye ettiği yok... Yaptıkları, mevcut düzenin hastalıklı yapılanmalarına çöreklenmek ve bu yapıyı aynen devam ettirmek.

  12 Eylül derinleşiyor. Silah zoruyla "emret komutanım" - çıkarsız

  uygulamalara bakıldığında güvenlik veya hukukla ilgisinin olmadığı görülüyor. Tutuklunun kullandığı cezaevi idaresinin telefonu ve kontrol altında. O zaman böyle bir uygulama niçin dayatılıyor? burada amaç her vatandaşı emirkulu haline getirme çabası görünüyor. İçerde de dışarda da vatandaş hakkı temelinde yaklaşım yok. Emirlere uyacaksın! tıpkı polis ya da belli idareciler gibi. Vur denilirse öğretmen, doktor, üniversiteli, köylü demeyip, hukuki olup olmadığına, insani olup olmadığına aldırmayıp basacaksın copu, gazı. Mülki amirsen bu polislerin yargılanma iznini vermeyeceksin. Savcı-hakimsen bu polisleri, güvenlikçileri hoş göreceksin. Muhalifse, sistemin egemenlerine "emret komutanım" demiyorsa yasaiçi, yasadışı farketmez, ezeceksin, döveceksin ve hatta yargısız infazlarda kaybedeceksin.

  Gidilecek yol - surrealist_tr

  Daha gidilecek çok yol olduğu açık.Hala militer devlet anlayışından vaz geçmiş değiliz.İnsan haklarını içine sindiremeyen devlet kurumları ve çalışanları var.Demokratik kitle örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının ne kadar zayıf ve yetersiz olduğunun göstergesi.Hükümette bu konuda bir adım atmış değil henüz.Her şey sanki yeni anayasaya endeksli.Kafalar değişmedikçe dünyanın en iyi anayasasıda olsa bir şey değişmez.

  demokrasi - kızılcan

  Militarizmin faşizme bulanıp okullarda, cezaevlerinde ve hatta aile hayatında dahil görüldüğünün en açık örneğidir ama meşru görülemez. Cezaevlerinde olan vatandaşlar, özgürlükleri kısıtlanarak bir şekilde devletin egemen düzen periferisinde yarattığı hukuk ekseninde yine devletin tabiriyle cezalandırılmaktadırlar. Bunu ilerisine götürmek, kolluk ve idari cezaevi görevlilerinin davranışsal olarak rahatsızlık verici davranışlarının vuku olması son derece çirkindir, onur kırıcıdır. İşkenceyi kaldırmayla, idam yasağıyla demokrasinin sadece eşiğinde kalınmış olunuyor. İlerisi gelmeyince de o eşikten ileri girmek sanıldığı gibi kolay olmuyor.