Cezaevindeki çiçekler tahliye oldu

Cezaevindeki çiçekler tahliye oldu
Cezaevindeki çiçekler tahliye oldu
Bingöl M tipi Cezaevi'nden yaşanan firar olayından sonra, Siirt Cezaevi'nde koğuşlarda tutuklu ve hükümlüler tarafından saksılarda yetiştirilen çiçekler 'sakıncalı' oldukları gerekçesiyle cezaevinin dışına çıkarıldı.

SİİRT - Bingöl M Tipi Cezaevinden 18 PKK 'lının 1 yıl boyunca kazdıkları tünelden firar etmelerinden sonra bölgedeki cezaevlerinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Önlemler kapsamında cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler tarafından saksılarda yetiştirilen çiçeklerin koğuşlardan toplatıldığı ve cezaevinden çıkarıldığı belirtildi.

İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın , Bingöl'de yaşanan firardan sonra cezaevlerindeki aramaların sıklaştırıldığını ve mahkumların çürümüş marul ve yumurtaları kullanarak saksılarda yetiştirdikleri çiçeklerin sakıncalı görülerek cezaevinden çıkarıldığına tanık olduklarını söyledi.

18 PKK'lı mahkum ve tutuklu cezaevinden firar etti

'İNSANİ BİR DURUM DEĞİL'
İHD Şube Başkanı Aydın, Siirt E tipi Cezaevi'nde bulunan babasını ziyaret ederken, babasının Bingöl'deki firar olayından sonra cezaevlerinde yaşanan baskılardan söz ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Cezaevi yönetmenliği ve ilgili genelgelere bakıldığı zaman , cezaevleri içerisinde tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuşlarda çiçek yetiştirilmesi yasaktır. Yani toprak kullanıp çiçek yetiştiremezler. Bu insani bir durum değil. Uzun yıllar cezaevinde kalan birisinin toprak, tabiat, yeşillik ve çiçek ile uğraşmasından daha doğal bir hak yoktur. Ancak, Bingöl'de yaşanan firar ile birlikte böyle bir olayın baş göstermiş olması bizim için düşündürücüdür. İnsan hakları savunucusu ve babası cezaevinde bulunan biri olarak, Kürt sorununun çözümüne katkı sunacağını düşündüğümüz paketten sadece cezaevindeki çiçeklere özgürlük çıktığını söyleyebilirim."

DHA - Ferit ASLAN

Firari PKK'lılar yakalandı