Cezaevindeki öğrenci sayısı 'anlık' olarak bilinemiyor!

Cezaevindeki öğrenci sayısı 'anlık' olarak bilinemiyor!
Cezaevindeki öğrenci sayısı 'anlık' olarak bilinemiyor!
Adalet Bakanlığı, tutuklu öğrencilerle ilgili olarak ellerinde 'anlık veri' olmadığını, 4 Ocak itibariyle 2 bin 776 tutuklu ve hükümlü öğrenci bulunduğunu açıkladı.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARACHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde sorduğu sorulara cevap veren Adalet Bakanlığı, tutuklu öğrencilerle ilgili olarak ellerinde ‘anlık veri’ olmadığını açıkladı. Bakanlıktan verilen bilgiye göre 4 Ocak itibariyle 2 bin 776 tutuklu ve hükümlü öğrenci bulunuyor. Bunlardan 606’sı öğrenciyken tutuklanırken, 2 bin 170’i ise ceza infaz kurumlarında ‘öğrenci’ oldu.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Bilgi Edinme Yasası kapsamında 15 Nisan tarihinde Adalet Bakanlığı’na cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü öğrencilerle ilgili bir dizi soru sordu. Aygün’e verilen cevapta UYAP sisteminde henüz eğitim ekranlarının yazılımı tamamlanmadığından, kurumlardaki öğrenci sayısına ilişkin anlık veri temin edilemediği ifade edildi. Verilerin ‘yıllık’ olarak tutulduğu ifade edilen cevapta 4 Ocak 2013 tarihi itibariyle rakamlar sıralandı.

ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM
CHP’li Aygün’e verilen cevaba göre; gerek ceza infaz kurumuna alınmadan önce bir eğitime devam ederken tutuklanan gerekse ceza infaz kurumlarında gerçekleştirilen eğitim çalışmaları sonucunda yüksek öğrenime hak kazanan 2 bin 776 kişi bulunuyor. Ceza infaz kurumlarında bulunan bu 2 bin 776 kişinin 606’sı iki yıllık ve dört yıllık örgün öğretim ile açık öğretim fakültesine devam ederken tutuklanan öğrenciler. 2 bin 170’i ise daha önce öğrenci değil iken ceza infaz kurumlarında gerçekleştirilen eğitim çalışmaları sonucunda iki yıllık veya dört yıllık eğitim kurumlarını kazanarak yüksek öğrenime hak kazanan öğrencilerden oluşuyor. 2 bin 776 hükümlü ve tutukludan bin 934 hükümlü ve tutuklu açık öğretim fakültesine, 488 hükümlü ve tutuklu dört yıllık örgün eğitime, 286 hükümlü ve tutuklu iki yıllık örgün eğitime, 51 hükümlü ve tutuklu uzaktan eğitime, 14 hükümlü ve tutuklu yüksek lisans eğitimine, 3 hükümlü ve tutuklu doktora eğitimine devam ediyor. Ceza infaz kurumlarında bulunan lise öğrencilerinin sayısı, yüksek öğrenime devam edenlerin tutukluluk ve hükümlülük durumları ile ilgili de veri bulunmuyor.


  http://www.radikal.com.tr/113303911330393

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  aa, askolsun - keryil

  onlar ogrenci olduklari icin mi hapisteler sanki? tipki gazeteciler, akademisyenler, yazarlar, cevirmenler ve yayimevi sahipleri gibi onlar da "x olduklari icin" degil, terorist olduklari icin iceride degil mi? cunku hepimiz biliyoruz ki yarginin basini baski altina almasi, ancak gerekceli kararinda "...gazeteci oldugu tespit edilen sahsin devlete yancilik yapmadigi icin cezalandirilmasina..." filan yazarsa mumkun. yoksa mevcut duzenlemelerin bu saiklerle kullanilmasi hic ozgur basin uzerinde baski olusturur muymus, askolsun! mesela ogrencilerin tutuklu olmasi da, ancak "ogrenci olduklari tespit edildigi icin, ogrencinin muhalifinin de hic cekilmedigi gozonunde bulundurularak, saniklarin tutuklanmalarina" karar verilirse problem oluyor herhalde. vallahi cok guzel kafalar bunlar.

  Tabi ki biliyorlar - Levent Alper

  ama söylemiyorlar.. Ak Parti grilikleri seviyor.

  eğitim şart - fengşuyi

  diye diye geldiğimiz nokta.