Cezaevindeki vekiller için yeni formül

Cezaevindeki vekiller için yeni formül
Cezaevindeki vekiller için yeni formül
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti ve CHP Grup Başkanvekilleri Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda 4 partinin üzerinde anlaşmaya vardığı 60 maddenin Meclis’ten geçirilmesi için bir araya geldi. CHP, tutuklu vekiller konusunu ‘önşart’ olarak ortaya koymadı ancak Uzlaşma Komisyonu’nda geçici madde konularak çözülmesini önerdi.
AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Ahmet Aydın ve Mihrimah Belma Satır dün CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Muharrem İnce ile bir araya geldi. 

‘Önce 60 madde’
Görüşmenin ardından açıklama yapan Canikli, CHP yetkililerine, “Öncelikle üzerinde uzlaşılan 60 maddeyi yasalaştıralım. Bu 60 maddenin içeriğine uygun olmayan, ters düşen maddelerin teknik çerçevede düzeltilmesi gerekiyorsa, elbette bu düzeltmeler yapıldıktan sonra TBMM’de yasalaştıralım. Sizler, bu teklifimize olumlu yaklaşırsanız, diğer siyasi partilerin de bu sürece katılmalarını birlikte araştıralım, isteyelim” dediklerini söyledi. Canikli, “Gerçi MHP ’nin bu konuda kapıları kapatan açıklaması oldu. Ancak bizim arzumuz, tüm siyasi partilerin 60 maddelik anayasa değişikliğini birlikte gerçekleştirmesidir” diye konuştu.
Hamzaçebi ise AK Parti Grup Başkanvekillerinin, 60 maddeye ulaşan ancak uzlaşma olursa sayısı artabilecek bu maddeleri, yine dört partinin işbirliğiyle yasalaştırmayı teklif ettiğini aktardı. Hamzaçebi ayrıca, 60 maddeyle uyumlulaştırılması zorunlu olan başka maddeler varsa o maddelerle ilgili de komisyonun teknik bir çalışma yapması önerisinin de iletildiğini bildirdi. Dört partinin komisyonda vardığı uzlaşmayı önemli bulduklarını ifade eden Hamzaçebi, “Dört partinin uzlaştığı maddelerle ilgili olarak elbette dört partinin desteğiyle bir süreç başlatılabilir” dedi.