Cezaevinden kumar seferi

Cezaevinden kumar seferi
Cezaevinden kumar seferi
Cezaevi yöneticilerini kapsayan soruşturmaya göre, bir çete lideri kumar ve gece âlemi için dışarı çıkarılıyordu.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da Silivri, Kartal, Maltepe ve Metris cezaevlerine yönelik operasyon ile ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Kartal Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ahmet D’.nin cezaevi müdür yardımcısı ve gardiyanlar tarafından hava karardıktan sonra dışarıya çıkartıldığı tespit edildi. Dışarı çıkan D’nin bazı akşamlar kumar oynadığı bazı akşamlarsa gazinoya gittiği belirlendi. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık dokuz ay önce Sedat Şahin’in eski adamı Ahmet D. liderliğindeki çeteyi takibe aldı. Takipte Ahmet D.’nin çeteyi cezaevinden yönettiği, tehdit, adam kaçırma, haraç ve çek senet tahsilatı işlerini yürüttüğü, cezaevindeki kamu görevlilerini kullanarak içeriye cep telefonu, uyuşturucu, silah, delici ve kesici alet soktuğu belirlendi. Çeteye yönelik baskınlarda Silivri, Kartal Yarıaçık, Metris ve Maltepe Cezaevi personelinden 4 müdür, 8 gardiyan ve 3 sağlık memuru gözaltına alındı.

Hava kararınca kumara

Çete lideri Ahmet D.’nin rüşvet verdiği Kartal Yarıaçık Cezaevi 2. Müdürü ve gardiyanlar tarafından hava karardıktan sonra dışarı çıkarıldığı, kumar oynayıp, gazinoda eğlendikten sonra içeri alındığı ortaya çıktı. Bu arada operasyonda Silivri L Tipi 5 No’lu Cezaevi’nde 12 adet cep telefonu bulundu.
Çetenin müdürlere 5 ile 10 bin TL arasında rüşvet verdiği, bunu nakit para olarak değil, altın karşılığında ödedikleri de polisin teknik takibine takıldı. Yine müdür ve gardiyanlara pahalı saat ve çantaların da hediye olarak verildiği belirlendi. Çete üyelerinin yine rüşvet karşılığında gardiyanlara başka mahkûmları da tehdit ettirdikleri belirlendi. 

Pidecide yakalanmıştı
Öte yandan çete lideri Ahmet D.’nin Uşak Müzesi’nden Kanatlı Denizatı Broşu’nun çalınıp satılması olayına karışıp ceza aldığı öğrenildi. Broşu Ahmet D.’nin aldığı, broşun Japonya’ya götürülmek istenirken ele geçirildiği ortaya çıkmıştı. Bu davada firari olarak yargılanan Ahmet D. iki yıl önce bir pidecide yüz kişiye iftar verdiği sırada gözaltına alınmıştı.