Cezaevine 'CİK' kuralları

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Kanunu'nda (CİK) yapılacak değişiklikle cezaevlerinde 'sıkı' dönem başlıyor. Meclis Genel Kurulu'nda pazartesi günü görüşülecek tasarıyla getirilen bazı düzenlemeler şöyle...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Kanunu'nda (CİK) yapılacak değişiklikle cezaevlerinde 'sıkı' dönem başlıyor. Meclis Genel Kurulu'nda pazartesi günü görüşülecek tasarıyla getirilen bazı düzenlemeler şöyle:
'Görülmemiş' mektuba ceza: Mektuplarda tehdit, hakaret, sövme gibi çirkin ifadeler kullanan, idareden habersiz mektup gönderen, görevlilere hediye veren, fazla para bulunduran, yatma planına uymayan, duvara yazı yazan, resim yapan veya afiş yapıştıran, kişisel temizliğe ve çevre temizliğine dikkat etmeyen, gereksiz gürültü yapan kınanacak.
Açlık grevine spor yasağı: Yasak yerlere giren, eğitim yerini terk eden, eğitimi savsaklayan, görevlilere uygunsuz söz ve davranışta bulunan, eşya verip, satan, açlık grevi yapan hükümlüye bir-üç ay kültür ve spor etkinliği yok.
Araç-gereç bozan: İş elbisesini giymeyen, işyerini izinsiz terk eden, çalışma yönergelerine uymayan, kullanılan alet ve gereçleri kasten bozan hükümlü bir-üç ay işten uzaklaştırılacak.
Ya marş ya TV: Yemek almama ve sessiz direniş eylemine katılan, uygun görülen işte çalışmayan, ilaç ve gıda stoku yapan, gereksiz olarak marş söyleyen, slogan atan hükümlüye, bir-üç ay mektup, faks, telgraf, televizyon, radyo ve telefon yasağı var.
Arama cezası: Sayıma, aramaya, sevke, nakle karşı çıkan; kurumda korku, panik yaratan; kumar oynayıp oynatan, bir-üç ay ziyaretçiyle görüştürülmeyecek.
Eyleme teşvike hücre: Kurum tesis, araç ve gereçlerine zarar veren, tünel kazmaya, firara teşebbüs eden; yasak şeyleri cezaevlerine sokan; sayım ve aramaları engelleyen; görevlilere rüşvet öneren, tehditte bulunan; izin süresini iki gün geçiren; açlık grevine ve ölüm orucuna teşvik edene 1-10 gün hücre cezası var.
Afişe isyan cezası: İsyan çıkaran; adam öldüren; taciz, saldırı, istismarda bulunan; silah, patlayıcı madde, uyuşturucu, cep telefonu, telsiz ve elektronik haberleşme aracını cezaevine sokan, rehin alan; firar eden; tünel kazan; suç örgütlerine ait yayın gibi eşyayı asan veya teşhir eden; suç örgütlerinin eğtimi ve propagandasını yapan veya yaptıranlar, 11-21 gün hücreye konulacak.
Çocuğa hücre: Çocuk mahkûmlar da tek kişilik odalarda ceza çekecek. Çocuklara verilecek disiplin cezaları arasında, 'çalışma karşılığı aldığı ücret ve ailesinden gelen paranın haftalık harcama limitinin üçte birinin 30 gün süreyle kesilmesi' de yer alacak.
Kreş olanağı: Çocuklar üç yaşına kadar mahkûm annelerin yanında kalabilecek. Çocuklar gündüzleri kamu kurum ve kuruluşları kreşlerine gönderilecek.
Parası olan yaşayacak: Hükümlüler radyo ve televizyon satın alıp yararlanabilecek.
Domuz eti, hediye: Hükümlü mensup olduğu dinin temsilcilerince ziyaret edilebilecek, verilecek yiyeceklerde dinsel gerekler göz önünde tutulacak. Hükümlülere hediye gönderilebilecek.
Özel infaz: Altı ay veya daha az ceza, gece hapiste, gündüz dışarıda çektirilebilecek. Kadın ve 65 yaşını bitirenler, altı ay veya daha az süreli hapis cezasını konutlarında çekebilecek.