Cezaevine girdikten 11 saat sonra öldü

Cezaevine girdikten 11 saat sonra öldü
Cezaevine girdikten 11 saat sonra öldü
Sara hastası Elelçi (21), cezaevine girdikten 11 saat sonra yatağında ölü bulundu. Ailesi, Elelçi'nin ilaçlarını içemediği için yaşamını yitirdiğini öne sürerek savcılığa başvurduMersin’de geçen yılki Nevruz kutlamaları sırasında gözaltına alınan ve “yasadışı örgüt propagandası yapmak” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılan Mustafa Elelçi (21), 18 Mayıs’ta Mersin E Tipi Cezaevi’ne konulduktan 11 saat sonra hayatını kaybetti. Sara hastası çocuklarının ilaçlarının cezaevine alınmadığını ve Elelçi’nin bu nedenle kriz geçirerek öldüğünü söyleyen ailesinin suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı.

‘İlacını alamadı’
Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mustafa Elelçi, geçen ay 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mersin Cumhuriyet Savcılığı, Mersin İHD ve Akdeniz Kaymakamlığı İnsan Hakları Kurulu’na başvurarak, oğlunun hastalığı nedeniyle cezasının ertelenmesi ya da para cezasına dönüştürülmesini isteyen Ayten Elelçi’nin girişimleri sonuç vermedi.
18 Mayıs’ta eve gelen polislere teslim olan Mustafa Elelçi, iddiaya göre, ağabeyi Abdulkadir Elelçi’nin uyarısına rağmen günde iki kez kullandığı ilacı alamadan cezaevine götürüldü. Cezaevi görevlileri de doktor raporu olmadan bu ilaçların içeri alınamayacağını belirtti. Elelçi, 19 Mayıs günü saat 03.00 sıralarında yatağında ölü bulundu.
Vücudunda herhangi bir darp ya da yara izi bulunmayan Elelçi’nin cenazesi, Adli Tıp Kurumu için numuneler alındıktan sonra ailesine teslim edildi. Oğlunun ölümü üzerine sinir krizi geçiren devlet memuru Sıtkı Elelçi, hastanede tedavi altına alındı. Beş gündür uyutulan babanın bir süre daha hastanede kalacağı belirtildi.

‘Ölüme terk edildi’
Yedi çocuk annesi Ayten Elelçi ise oğlunun ölüme terk edildiğini belirterek, “Biz hiçbir zaman Türk bayrağına ihanet etmedik. Devletime güvenerek oğlumu teslim ettim. Onlar bana cenazesini verdi. Oğlum 5 yıldır bu hastalığı çekiyordu. Sabah akşam ilaçlarını verirdim. Hepsinden davacıyım. İçimizde devlet karşıtı biri olsaydı babası devlet memuru, amcası polis olamazdı” dedi.
Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Abdulkadir Elelçi de “Kardeşim 03.00’te ölü bulundu. Aynı gün 11.00’de cezaevine giderek adına para yatırdım. O saatte bile bana kardeşimin öldüğü söylenmedi. Ziyaret için içeriye alındığımda ise bir jandarmanın ‘başın sağ olsun’ demesiyle yıkıldım” diye konuştu. Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Davut Telli, Elelçi’nin ölümüyle ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldığını söyledi.(dha)