Cezaevleri azalacak

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, cezaevleri sayısının yarı yarıya azalacağını açıkladı.

AYDIN/BOLU - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, cezaevleri sayısının yarı yarıya azalacağını açıkladı. Tutuklu ve hükümlüler kent dışında inşa edilecek merkezi cezaevlerine nakledilecek. Aydın'ın Didim ilçesinde dün yeni adliye binası ve lojmanlarının açılışını yapan Bakan Çiçek, cezaevlerinin kent dışına alınmasıyla ilgili çalışmalar olduğunu ifade etti.
'İhaleler yapılıyor'
Çiçek, şöyle konuştu: "Şehir dışına çıkarılması gereken cezaevleri olan yerler var. Bunların başında Ankara ve İstanbul geliyor. Ankara Ulucanlar Cezaevi'nin ihalesini yaptık. Aynı şeyi İstanbul Bayrampaşa için söylemek de mümkün. Her ilçe için ayrı ayrı düşünmek lazım. Şu anda Türkiye'de 505 cezaevi var. Hedefimiz bunları zaman içinde 250'ye indirmek. Her ilçede benzin istasyonu açar gibi cezaevi açma derdimiz yok. Zaten cezaevi yapmak da hoş bir şey değil."
Bolu'daki cezaevlerinde incelemelerde bulunan Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı Nizamettin Kalaman da, cezaevlerinin
azaltılmasına yönelik bir çalışma başlatıldığını söyledi. Kalaman, bu çalışma kapsamında ilçe cezaevlerinin kapatılmasının planlandığını belirtti. İlk aşamada 40-50 cezaevinin kapatılacağını ifade eden Nizamettin
Kalaman, cezaevlerinin kent merkezlerinin dışına çıkartılacağını söyledi.
Kalaman, "Önümüzdeki günlerde Türkiye genelinde merkezi cezaevleri kurmayı planlıyoruz. Yeni cezaevi kurarken, kurulacak yerin konumu, bölgenin asayiş durumu göz önünde bulundurulacak. Kurulacak olan merkezi cezaevlerine, kapatılan cezaevlerindeki mahkûmlar yerleştirilecek" diye konuştu.