Cezaevleri böyle boşaltılacak

Cezaevleri böyle boşaltılacak
Cezaevleri böyle boşaltılacak
İktidar, cezaevlerini "genel af"sız boşaltacak. Ogün Samast ve Cem Garipoğlu gibi isimlerin tahliyesine yol açacak genel af yerine "terör" tanımı değiştirilerek, KCK, Balyoz ve Ergenekon tutuklularının tahliyesi sağlanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Diyarbakır gezisinde söylediği “Dağdakiler inecek, cezaevleri boşalacak” sözleri genel af tartışması başlattı. AK Parti ve hükümet yetkilileriyse, ‘genel af’ın yakın zaman için söz konusu olmadığı mesajlarını veriyor.
Fakat af dışında yollar da var.

Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’da yapılacak değişikliklerle KCK, Ergenekon ve Balyoz davası hükümlülerinin serbest bırakılması mümkün.

Demokratikleşme paketinin ilk aşamalarında bu talep iktidar partisi tarafından ele alındı. Ancak işin “çözüm sürecinin son aşamasında” hayata geçirilmesi karara bağlandı.

Dağdakiler inecek cezaevleri boşalacak

OGÜN SAMAST KAYGISI
Bir genel af söz konusu olursa Ogün Samast ve Cem Garipoğlu gibi kamuoyunun yakından izlediği cinayetlerin faillerinin de salıverilmesi gerekecek. Hükümet böyle bir yükü almak istemiyor.

Geriye, çözümü getirecek düzenleme olarak, Terörle Mücadele Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapma kalıyor. Bu formüle göre, öncelikle terörün tanımı değiştirilecek. Bu değişiklik, hem cezaevinde hem de dağda bulunan birçok kişinin serbest kalmasına imkan tanır.

PAŞALAR DA BIRAKILACAK
AK Parti kurmayları, düzenlemenin özünde “devletin milleti ile barışması” olarak formüle edilmesinden yana. Bu sadece bir retorik ifade değil, “devlete karşı işlenen suçlara af” yolunun ifadesi.

TCK ve TMK değişiklikleri, Ergenekon ve Balyoz gibi derin yapılanmalarda yer alan askerleri de kapsayacak. Böylece hâlen tutuklu ya da hükümlü bulunan generaller dahil birçok subay serbest kalacak.

Düzenlemenin zamanını ise çözüm sürecinin seyri belirleyecek.

Silah bırakmaya yönelik de ilginç bir değerlendirme var: Mevcut pişmanlık yasası işe yaramıyor. Bunun yerine topyekûn silah bırakmayı özendirecek bir düzenleme yapılmasının sürece katkı sağlayacağı dile getiriliyor.
Öcalan da dahil af gelebilir

ABDURRAHMAN KURT: DAĞDAKİLER İÇİN KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA VAR
Öte yandan, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’daki temaslarını Taraf gazetesine değerlendiren AKP eski milletvekili ve Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu üyelerinden Abdurrahman Kurt, Başbakan’ın ‘cezaevleri boşalacak’ açıklamasının ‘genel af’ olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Kurt “Örgütün dağdan indirilmesi için yasal düzenlemeler var. Bu çalışmanın dağda olanları kapsayacak büyük bir çalışma olduğunu biliyorum. Genel af olmadan geri dönüşler sağlanabilir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116141311614138

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BÖYLE ADALET SİZLİK OLURMU - user648851

  benim sorunum, yalan yanlış yargı ve yargıçlarla eşime haketmediği 16,sene ceza verdiler, ceza 2010 yılından önce onandığı için,ana yasa mahkemesine başvuramıyorum, zaten avukat tutacak paramızda yok, neticede, yolsuzluk,yapan,serbest,reza zarrap, d karargah,hanefi avcı, aziz,yıldırım, bakanlar ve çocukları,serbest, rüşvetten tirilyonluk saat takan, ergenekon,balyoz,serbest, asker,polisi,bebekleri,vatandaşı, öldüren öldürülmesinde katkısı olan dağa çıkan,pkk,kck,lılara af,yasası çıkarıyorlar, ama keder,mahkumları cezaevinde kalsın, böyle adalet olurmu, türkiyede,benim durumumda olan binlerce insan var, adil adalet istiyoruz, hükümet siyasiler,almışsınız elinize keseri,kendinize ailenize ve,istediğinize doğru yontuyorsunuz, ama,bizim çocuklarımız öksüz ve yokluk içinde büyüyor, bu mubarek ramazanda,elini vicdanına koyup konuşan bir siyasi yok, eşit adil adalet ve öksüz kalan tüm kader mahkumları için genel af istiyorum,

  Boş hayal genel af - yuzucu

  Kürt meselesinin çözümünün son merhalesidir af,oda genel değil kismi af olur ve şimdilik bu günün meselesi gibi gözükmüyor.PKK ve BDP hiç müspet yolda adım atmayacak,devamlı abartılı isteklerle milletin sinir uçları ile kasten oynayacak!ondan sonra hemen genel af çıksın denilecek,yok öyle yağma,başta ifade ettiğim gibi af bu meselenin son merhalesidir,yoksa millet Erdoğan falan dinlemez basar seçimde tokatı.

  .... - Arjinn

  Daha dün"Teröristle kucaklaşan vekilin vekilliği düşürülecek tutuklanacak" derken bu gün genel aftan bahsetmek hiç gerçekçi değil.Bırakın genel affı önce 400 tane hasta tutsağı bırakın üstelik bir çoğu yasal olarak serbest bırakılmayı hak etmişken hala tarafınızdan rehin tutuluyor.

  Hükümet - Meersalz

  Şu AKP hükümeti ne de kötü hükümetmiş diyenlerden sıkıldım artık. Tabbiiki eleştirilecek birçok unsurlar var. Fakat bu tür kararlar 10 sene öncesi imkansızdı. Madem hükümet o kadar kötü, gelsin bakalım CHP, enflasyon, harbiden demokratik enflasyon isteyenlere bildirilir! Gerekli olan adamakıllı bir muhalefettir. Umarım BDP ve Hdp iyi bir yol izler! Onlardan ümidim var.

  Kürtler yararlanır mı? - Rozdemir33

  Her af ya da mahkumların durmlarını iyileştirme gündeme gelse bir korku oluşuyor:"Kürtler ve Öcalan da yararlanır mı?"Böylece cok zor durumda kalınıyor.Önerim,anayasaya şöyle bir madde eklenmesidir."Kanunlarda yapılacak lehte düzednlemelerden Kürtler yararlanamazlar."Meselçe bu kadar basit.

  Osmanlıdaki bitmez oyunların kaçıncı perdesi olacak? - qommagene

  Daha bir kaç yıl önce hazırlanan TMK ile kimler salınmıştır hatırlamakta fayda var. Yapılan düzenlemelerle Kürtler demokratlar ve sosyalistler zindanlar tıkılıp yüzlercesi ölüm sınırın da iken onlar ne yaptılar ince oyunlarla Sivas katliam sanıklarını ve binler faili meçhulün tetikçileri olan Hizbi-kontraları bir gecede saldılar sonuç Batman da öldürülen genç.

  Şaşırtıcı!! - ragnag

  Biz de zaten saftık bilmiyorduk Balyoz ve Ergenekon'dan içeri alınan masum insanların ne sebeple içeri alındığını. Önce içeri almak için bin bir yalan uydurup şimdi de "Bakın salıyoruz milletimiz için her şeyi yaparız." ayaklarına giriyorlar. Kimse o kadar saf değil. İnanmazlar.