Cezaevleri için yeni düzen

Cezaevleri, üç yeni yönetmelikle sil baştan düzenlendi. Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ile Ceza İnfaz Kanunu (CİK) esas alınarak Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan 'Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik...

ANKARA - Cezaevleri, üç yeni yönetmelikle sil baştan düzenlendi. Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ile Ceza İnfaz Kanunu (CİK) esas alınarak Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan 'Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik', 'Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmelik' ile 'Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri Yönetmeliği' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikler ile getirilen kimi düzenlemeler şöyle:

 • Ağırlaştırılmış müebbet hapis mahkumlarını yalnızca eşi, çocukları, torunları, torunlarının çocukları, annesi, babası, büyükannesi, büyükbabası, büyükannesi ve onların anne ve babaları, kardeşleri ziyaret edebilecek.
 • Görüşmeler Türkçe yapılacak. Hükümlü veya ziyaretçisinin Türkçe bilmiyorsa başka dilde konuşma izni verilecek, ancak konuşma kaydedilecek.
 • Suçlar, uluslararası, kişilere karşı, cinsel dokunulmazlığa karşı, topluma karşı, millete ve devlete karşı suçlar olarak gruplandırılacak. Cinsel yönelimi farklı olanlar ayrıca değerlendirilecek. Hükümlüler örgüt lideri olanlar, aktif örgüt üyesi olanlar, örgütten ayrılanlar, tarafsız olanlar diye gruplandırılacak.
 • Tutuklu-hükümlüler, gönderilecekleri cezaevi ve uygulanacak infaz rejiminin belirlenerek sınıflandırılabilmesi için iki aya kadar tek kişilik odalarda 'gözlem' altında tutulacak, diğer mahkumlara ilişki kuramayacak.
 • Mahkumlara, isteğe bağlı din ve ahlak eğitimi verilecek, 'iyi hal' kağıdı için dini inançlar da not edilecek.
 • Kadın tutuklular makyaj seti bulundurabilecek, odalarda birer çift kanarya, bülbül vb. beslenebilecek.
 • Mahkumlar, aydınlatma gideri dışında elektrik ücretini ödeyecek, televizyon, buzdolabı vb. gibi elektronik eşyalar kantinden satın alınabilecek.
 • Mahkumlar birer palto, manto ve mont, iki ceket veya hırka, dört pantolon veya etek, kadın için iki elbise, bir takım eşofman, dört gömlek, iki kazak, iki pijama, bir spor ayakkabısı, bir kışlık ayakkabı, bir iskarpin, üç tişört, iki kravat, bir kemer, bir terlik, havlu ve bir bornoz ile bir şapka bulundurabilecek. Alyans, küpe, kolye, toka, tespih ve kol saati ile bir top bulundurulabilecek.
 • Savcı veya mahkeme 'soruşturmanın selameti' için tutuklulara ziyaretçi yasağı koyabilecek.


  • http://www.radikal.com.tr/7494377494370

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.