Cezaevlerinde 498 çocuk eğitim görüyor

Cezaevlerinde 301'i yaygın, 197'si ise örgün eğitim olmak üzere toplam 498 çocuk eğitim görüyor

Ankara- Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras’ın soru önergesine verdiği yanıt, halen cezaevlerinde 498 çocuğun eğitim gördüğünü ortaya koydu. Bunlardan 301’ini yaygın eğitime, 197’sini ise örgün eğitime devam eden çocuklar oluşturuyor. Cezaevlerinde ÖSS ve SBS’ye katılan çocuk sayısı ise 44.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras’ın ceza ve infaz kurumlarındaki çocukların eğitimine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Çocukların toplumsallaşma sürecini kolaylaştırmak amacıyla, ceza infaz kurumlarında bulunan çocuklara yönelik olarak kurum içi ve dışı eğitim ve iyileştirme faaliyetleri ile salıverilme öncesi hazırlık ve sonrasında koruma yardım çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Bakan Ergin şu bilgileri verdi:

"Çocuklar kurumlarda yürütülen eğitim faaliyetleri kapsamında birinci ve ikinci kademe eğitimi başarı kursları, açık ilköğretim okulu, açık öğretim lisesi, açık öğretim fakültesi sınavlarına, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavlara katılabilmektedirler. Çocuk hükümlü ve tutukluların, sözkonusu sınavlara hazırlanmaları amacıyla ihtiyaç duydukları bilgi ve donanımı edinebilmelerini sağlamak için hazırlık kursları açılmaktadır. Ayrıca çocukların derslerinden geri kalmamaları ve kurumda bulundukları süreleri verimli şekilde kullanmaları amacıyla ders kitapları temin edilmektedir."

2008 yılı içinde ceza infaz kurumlarında çalışan 400 personele eğitim verildiğini, 2009 yılında ise 120 personelin eğitildiğini ifade eden Bakan Ergin, yine ceza infaz kurumları ile denetimli serbestlik ve yardım merkezi şube müdürlüklerinde 1 Ekim 2009 itibariyle 432 öğretmenin görev yaptığını bildirdi.
Ergin’in verdiği bilgilere göre ceza ve infaz kurumlarında halen 301 çocuk yaygın eğitime devam ederken 197 çocuk da örgüt eğitim görüyor. Yaygın eğitime devam eden çocuklardan 162’si açık ilköğretim okulu, 138’i açık öğretim lisesi, 1’i açık öğretim fakültesinde öğrenim görüyor. Örgün eğitime devam eden çocuklardan ise 63’ü ilköğretim okulu, 68’i genel lise, 11’i meslek lisesi, 34’ü endüstri meslek lisesi, 16’sı ticaret meslek lisesi ve 5’i de imam hatip lisesine devam ediyor. Ceza ve infaz kurumlarındaki çocuklardan 6’sı ÖSS, 38’i de SBS’ye katıldı.(anka)