Cezaevlerinde 81 LGBT birey var

Cezaevlerinde 81 LGBT birey var
Cezaevlerinde 81 LGBT birey var
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 15 Nisan tarihi itibariyle ceza infaz kurumlarında beyanlarına göre 'farklı cinsel yönelimleri olan' 81 hükümlü ve tutuklu bulunduğu bildirdi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARACHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, LGBT bireylerin cezaevlerinde yaşadıkları sorunların ortaya çıkarılması için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi verdi. CHP’li Onur’a cevap veren Bakan Ergin, Hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumlarına girişlerinde LGBT olduklarını beyan etmeleri durumunda, durumlarını belirtir sağlık kurulu raporu alınarak, aynı durumda olan hükümlü ve tutuklularla birlikte konumlarına uygun koğuşlarda barındırıldığını, ceza infaz kurumlarında ortak kullanım alanı ve sosyal faaliyetlere çıkartılırken, diğer hükümlü ve tutuklularla bir araya getirilmediğini belirtti. Ergin, hükümlü ve tutukluların beden ve ruh sağlığının korunması, hastalıklarının tanısı için ilk muayene ve tedavi hizmetlerinin kurumda verildiğini, ileri tetkik, tedavi ve rehabilitasyon gerekenlerin Devlet hastanelerinde, daha ileri sağlık hizmeti gerekenlerin ise üniversite hastanelerine sevk edildiğini, tüm bu kararların tıbbi gerekliliklere uygun olarak ayrım gözetilmeksizin doktor takdirine bağlı olduğunu, gerekli her türlü muayene ve tedavi hizmetlerinin mevzuata uygun olarak ücretsiz sunulduğu dile getirdi.

Bakan Ergin’in verdiği bilgiye göre; 15 Nisan 2013 tarihi itibarıyla, ceza infaz kurumlarında beyanlarına göre farklı cinsel yönelimleri olan hükümlü ve tutuklu sayısı 81. Bunlardan 22’si adam öldürme, 30’u yağma, 14’ü hırsızlık, 6’sı uyuşturucu 3’ü cinsel saldırı, 2’si konut dokunulmazlığını ihlal, 2’si başkasına ait kredi kartını izinsiz kullanma, 1’i kamu malına zarar verme, 1’i de yaralama suçundan hükümlü veya tutuklu olarak ceza infaz kurumlarında bulunuyor.

CEZAEVLERİNDEKİ YABANCILAR
Adalet Bakanı Ergin, CHP’li Veli Ağbaba’nın soru önergesine verdiği yanıtta ise, ceza ve infaz kurumlarındaki yabancı uyruklu mahkumlara ilişkin bilgi verdi. 2012 yılından itibaren 6 hükümlünün cezalarının geri kalanının infazı için ülkelerine nakledildiğini belirten Ergin, 2 Mayıs 2013 tarihi itibariyle Türkiye ’deki ceza ve infaz kurumlarında bin 66 tutuklu, bin 65 hükümlü; uyruğu olmayan 17 tutuklu ve 28 hükümlü; çifte vatandaşlığı olan 14 tutuklu ve 32 hükümlünün barındırıldığını bildirdi.