Cezaevlerinde 'yok yok'

Jandarma Alay Komutanlığı, 1 Ocak-25 Temmuz 2001 tarihleri arasında, Bayrampaşa
E Tipi, Metris E Tipi, Ümraniye E Tipi, Kartal Özel Tip ve Paşakapısı D Tipi...

İSTANBUL - Jandarma Alay Komutanlığı, 1 Ocak-25 Temmuz 2001 tarihleri arasında, Bayrampaşa
E Tipi, Metris E Tipi, Ümraniye E Tipi, Kartal Özel Tip ve Paşakapısı D Tipi cezaevindeki aramalarda, el bombasından kırbaca, eroinden şaraba, cep telefonundan bisiklet lastiğine kadar 47 çeşit suç unsuru ele geçirildiğini açıkladı. Tutuklu ve hükümlülerin, yasak olan hemen her şeyi cezaevine soktuğu ya da buralarda imal
ettiği bir kez daha ortaya çıktı.
Bayrampaşa Cezaevi'ndeki aramalarda, 21 tabanca ile 205 mermi ele geçirildi. Bu tabancalardan ikisi koğuşlardaki aramalarda, 19'u cezaevi dışından atılan paketlerde bulundu. Bir el bombasının da ele geçirildiği cezaevinde, çoğu dışarıdan atılan 159 cep telefonu, 81 sim kart, 124 batarya ve 121 şarj aleti, 312 kesici ve delici alet ile 5 kilo esrar, 92 gram eroin ve 82 uyuşturucu hap elde edildi.
Ümraniye E Tipi Cezaevi'nde yapılan aramalarda el yapımı üç pala, bir testere, bir murç, bir mengene, bir çekiç, 103 maket bıçağı, 92 kaynak elektrodu, bir avcı bıçağı, bir kargaburnu pense, bir kontrol kalemi, bir karton makası ve iki de şiş bulundu.
Koğuş üretimi şarap
Özellikle bir dönem İBDA/C üyesinin bulunduğu Metris E Tipi Cezaevi'nde, cezaevi koşullarında yapılmış beş litrelik şarap ortaya çıktı. Bir cep telefonu, dört sim kart, bıçak, 6 gram eroin, 26 gram esrar ile 72 uyuşturucu hap da ele geçen malzemeler.
Paşakapısı D Tipi Cezaevi'nde ise bir el kırbacı ile üç bisiklet iç lastiği
ele geçirilmesi dikkat çekti. 130 kesici alet ile dört bıçağın bulunduğu cezaevinde, 24 uyuşturucu hap, 13 radyo kulaklığı, iki telefon kulaklığı, 115 teyp kasedi, iki tığ, oyun kâğıtları, 12 sopa, beş cep telefonu ve daha birçok cezaevinde bulunmaması gereken malzeme ele geçirildi.