Cezaevlerindeki 'dinleyici' gizli

Başbakanlık, mahkûmların cezaevi müdürlüğü telefonu ve kapalı görüş kabininde yaptığı görüşmelerini dinleyen görevlilerin isminin açıklanamayacağına karar verdi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık, mahkûmların cezaevi müdürlüğü telefonu ve kapalı görüş kabininde yaptığı görüşmelerini dinleyen görevlilerin isminin açıklanamayacağına karar verdi. İnebolu M Tipi Cezaevi'ndeki bir mahkûm, Bilgi Edinme Yasası kapsamında cezaevi müdürlüğüne başvurarak, müdürlük telefonu aracılığıyla yaptığı görüşmelerle kapalı görüş kabinindeki görüşmelerin, dinleniyor ise hangi görevli ya da görevlilerce dinlenildiğine ilişkin bilgi istedi. Cezaevi müdürlüğü de konuyu Başbakanlık Bilgi Edinme Kurulu'na taşıdı.
'Talep, yasanın kapsamı dışında'
Kurul, talebin, Bilgi Edinme Yasası'na göre kurum içi düzenleme olduğunu belirtti. Kurul, bu nedenle yasanın kapsamı dışında değerlendirilerek talebin reddedilmesine karar verdi. Başbakanlık, kararı ilettiği mahkûma, Adalet Bakanlığı'nın konuyla ilgili genelgesiyle cezaevlerindeki telefon görüşmelerini düzenleyen yönetmeliğin birer kopyasının da verilmesini kararlaştırdı.
Başbakanlık görüşme kayıtlarının 'nerede, kaç kopya muhafaza edildiği' ve 'ne zaman imha edileceği' yönündeki bilgi edinme taleplerini ise Adalet Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda sadece isteyen mahkûma iletecek.


    http://www.radikal.com.tr/7415357415350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.