Cezaevlerinin acı tablosu

Ölüm orucunun sürdüğü cezaevleri ile tutuklu ve hükümlülerin durumu şöyle:

İSTANBUL - Ölüm orucunun sürdüğü cezaevleri ile tutuklu ve hükümlülerin durumu şöyle:
Sincan F Tipi Cezaevi:Ölüm orucundaki 72 tutuklu ve hükümlü hastanelere sevk edildi. 29'unun eylemlerini sürdürdüğü, 15'ine ise iradeleri dışında tıbbi müdahalede bulunulduğu öğrenildi. Mehmet Şahin, Atilla Selçuk, Sinan Gül, Erdal Doğan, İlhan Demirel, Savaş Koç, Yılmaz Karataştan, Mesut Demir, Muharrem Kursun ve Ali Koç'un ise durumu kritik.
Edirne F Tipi Cezaevi: Ölüm orucundaki 50 tutuklu ve hükümlüden altısı geçen hafta tıbbi müdahaleyi kabul etti. Dördü Edirne Devlet Hastanesi'nde, ikisi Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 44 kişi ise eylemlerini sürdürüyor.
Kocaeli F Tipi Cezaevi: 20 mahkûm hastaneye kaldırıldı. 16'sı İzmit Devlet Hastanesi'nde tutulurken, durumları daha kritik olduğu bildirilen dördü İstanbul'daki hastanelere sevk edildi.
Gebze Özel Tip Cezaevi: 30 eylemciden 20'si müdahaleyi kabul etmemelerine rağmen Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Cezaevinde 10 eylemci bulunuyor.
Buca Cezaevi: Eylemi sürdüren 15 kişiden 9'u İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi'ne kaldırıldı.
Manisa E Tipi Cezaevi:Nuray Gezici, Leyla Alp ve Zeynep Erdoğan, Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Zeynep Erdoğan ailesinin ikna etmesi üzerine tedaviyi kabul etti.
Uşak E Tipi Cezaevi: Ölüm orucundaki altı mahkûm ile onlara destek için dönüşümlü açlık grevi yapan 15 kadın mahkûmun eylemi 189. gününü doldurdu. Sevgi Erdoğan İzmir Atatürk Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı.
Niğde E Tipi Cezaevi: Ölüm orucundaki dokuz mahkûmdan üçü tedaviyi kabul etti. 30 Nisan'da Devlet Hastanesi'ne sevk edilen dokuz mahkûmdan Fadime Akalın, Yeliz Türkmen, Başak Otlu tedaviyi kabul ettikleri için halen hastanede bulunuyor. Esmehan Ekinci ve Asliye Güden tedaviye direnmelerine rağmen, 200 gün sınırında bulundukları için hastanede tutuluyor.
Konya E Tipi Cezaevi: Ermenek Özel Tip Cezaevi'nden geçici olarak nakledilen 10 eylemci 138'inci güne girdi. Serkan A. Gündüz, Deniz Bakır, Alhas Doğan, Abbas Karaman, Mustafa Altan, Haydar Özbilgin, Tunay Güner, Ertuğrul Kaya, Serkan Aygün Dere ve Deniz Bakış'ın durumunun kritik olduğu öğrenildi.
Nevşehir E Tipi Cezaevi: TİKKO davasından Fehmi Küçükaslan eyleminin 143'üncü gününde ailesinin baskılarıyla tedaviyi kabul etti. Küçükaslan Nevşehir Devlet Hastanesi'nde tedavi altında.
Kütahya E Tipi Cezaevi: Ölüm orucundaki 22 kadın tutukludan ikisinin durumları ağırlaşınca Kütahya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bu tutuklulardan biri tedaviyi kabul ederken diğeri reddetti.
İstanbul, Gebze ve Edirne'deki hastanelerde 54 tutuklu ve hükümlüden 11'i tedavi görürken, diğerleri ise tedaviyi reddetti. Şişli Etfal Hastanesi'nde 8, Haseki Hastanesi'nde 8, Gebze SSK Hastanesi'nde 11, Sağmalcılar Devlet Hastanesi'nde 9, Edirne Tıp Fakültesi ve Devlet Hastanesi'nde
ise 18 tutuklu bulunuyor.