Cezaları kim ödeyecek?

Cezaları kim ödeyecek?
Cezaları kim ödeyecek?
Türkiye, polisin 2006 yılında toplumsal gösterilere müdahalelerdeki orantısız ve uygunsuz eylemleri nedeniyle bir haftada üç kez mahkûm oldu. Sadece 3 davanın faturası 163 bin TL.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) en fazla siyasi mahkûmiyeti Türkiye almasın diye çalışıp paketler üretiyor. TBMM’de kabul edilerek yasalaşan 3. ve 4. yargı paketleri, mevzuat düzenlemesi açısından önemli mesafe kat edilmesini sağlamıştı. Gelin görün ki uygulama, mevzuata yetişemiyor. Sadece son bir haftada polisin toplumsal olaylara müdahalesinde meydana gelen ölüm ve yaralama vakaları ile orantısız güç kullanımı gerekçesiyle Türkiye AİHM’de 3 kez mahkûm oldu ve 3 davanın faturası 65 bin euroyu (163 bin TL) buldu. Önce, mahkûmiyet kararlarının çıktığı davalara bir gözatalım:
Subaşı ve Çoban davası: AİHM, 1 Mayıs 2006 günü İzmir’de yapılan gösteriye katılan Zuhal Subaşı ve Ali Çoban’ın “Polis tarafından tekmelenip darp edildik, biber gazına maruz kaldık ve bu konudaki şikâyetimiz nedeniyle sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmadı” iddiasını 9 Temmuz’da karara bağladı. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi yasaklayan 3. maddesi doğrultusunda Türkiye’yi kişi başı 15 biner euro tazminata mahkûm etti. Gerekçelerden biri de polisler hakkında etkili soruşturma yapılmamasıydı.
Abik davası: 16 Ağustos 2006’da Adana’daki gösteriye müdahale eden polis, 15 yaşındaki Fevzi Abik’in ölümüne neden oldu. Otopside Abik’in kafasından vurulduğu tespit edildi ama soruşturma sırasında kurşunların polise arkadan ateş eden insanların tabancasından çıktığı ileri sürüldü. Abik’in ailesi konuyu AİHM’ye taşıdı. AİHM 16 Temmuz’da Türkiye’yi ölüm olayını etkili bir şekilde soruşturmayıp ateş eden kişiyi tespit etmediği için mahkûm etti. Karara göre Türkiye 10 bin euro tazminat ödeyecek.
Yaşa davası: AİHM 16 Temmuz günü 24 Mart 2006’da Muş’un Şenyayla kırsalında 14 PKK ’lının öldürülmesinin ardından Diyarbakır’da yapılan protesto gösterilerine yönelik polis müdahalesine dair davayı da sonuçlandırdı. Olaylarda 7’si çocuk 13 kişi öldü. 13 yaşındaki Abdullah Yaşa polisin attığı gaz fişeğinin kafasına gelmesi nedeniyle yaralandı. Halasına giderken çatışmanın ortasında kaldığını iddia eden Yaşa’nın davası İnsan Hakları Derneği tarafından AİHM’ye taşındı. İddiaya göre, Yaşa’nın başına gelen olay nedeniyle savcılığa yaptığı suç duyurusu dikkate alınmadı, aksine kendisi terör örgütü üyeliği ile suçlandı. AİHM, Türkiye’yi 3. maddedeki “işkence ve kötü muamele yasağı”nın ihlal edilmesi nedeniyle 15 bin euro tazminata mahkûm etti. 

Kullanım standart

2006 yılındaki olaylarla ilgili AİHM kararlarının yoğunlaştığı üç ihlal var: ‘Yaşam hakkı ihlali’, ‘İşkence ve kötü muamele’ ve ‘Etkin soruşturma yoksunluğu... AİHM, 9 Temmuz’da sonuçlanan Subaşı&Çoban davası ‘orantısız müdahale’ standardını ortaya koyarken dün sonuçlanan Yaşa davasında da Türkiye’nin Gezi olayları nedeniyle son günlerde çok konuştuğu ‘biber gazı kullanımı’yla ilgili net tavır sergiledi, Bu konuda 2006’da polisin biber gazı kullanımıyla ilgili Türkiye’nin yasal mevzuatının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’yle uyumlu olmadığını ve çağdaş demokrasilerde beklenen düzeyde güvence sağlamadığı vurgulayan AİHM, biber gazının doğrudan atılmasının da uygun bir polis eylemi olmadığına işaret etti.
AİHM yargıçlarına göre biber gazı kapsülleri ‘eğik atış’ yöntemi ile atılmalı. AİHM’in Yaşa kararı, bir başka gerçeği ortaya çıkardı. AİHM Türk hükümetinin “ güvenlik güçleri kendilerine taş gibi unsurlarla saldıran ve yasadışı gösteri yapan bir grubu dağıtmak için orantılı bir şekilde kullanmıştır” savunmasını kabul etmedi ve müdahaleyi orantısız buldu. Buna karşın, AİHM yargıçları izledikleri görüntülerden göstericilerin ‘barışçıl’ olmadıklarına işaret ettiler ve buna karşın müdahalenin orantılı olması gerektiğini savundular.

Gezi emsal olur


Gezi olayları sırasında 5 kişi öldü 40’tan fazla insan gaz fişeğiyle yaralandı. AİHM’nin son 3 kararı, bu olayların AİHM’ye taşınması halinde çıkabilecek tazminat hakkında fikir veriyor. Ayrıca Gezi, AİHS’ye uygun biber gazlı müdahale mevzuatının olmadığını da gösterdi.


  http://www.radikal.com.tr/1142090114209010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rucu - VeliTalim

  Dava rucu edilemedigine yine biz odeyecegiz. Kafalari ne kadar rahat degil mi? Eylem var, gaz sik su sik parasi bizden,o gaza suya mahkeme ceza kessin parasi bizden, iskence et, oldur parasi bizden, insiyatif diye para dagit parasi bizden...

  davalar açılırsa - efeg27

  Gezi olaylarından bir şekilde etkilenen herkes dava açarsa hükümetin çekeceği var. Öncelikle eylemlere katılan sayısı bir milyon civarı, yaralı sayısı ise 10,000 ,eğer sadece yaralı yada etkilenenler dava çsa ortalama 15,000 ? dan 150,000,000 euro gibi bir rakam yapar, lakin bizde ölüler,gözü çıkanlar, başka şekilde sakatlananlar var muhtemelen tazminat çok çok daha yukarılara çıkar.

  Kim ödeyecek. - kaşınan adam

  Bu cezaları Tayyip Erdoğan ödemeli.

  40'dan fazla yaralı mı? - atschn

  Gaz fişeği ile yüzlerce, binlerce insan yaralandı. 40'dan fazla diyerek olayı küçümsemeye çalışmanıza anlam veremedim açıkcası.

  aihm destana ceza kesti.. - mege1976

  aynı davranışa bir taraftan başbakan destan olarak niteleyip 24 maaş ikramiye ödülü veriyor.. bir taraftan avrupa insan hakları mahkemesi kötü muamele ve işkenceden ceza veriyor.. bu nasıl bir ülkedir kanunlardır başbakandır dünyanın tersine dönüyorlar..

  Sorumlular ödesin - Yenice4006

  Halkın parası ile biber gazı al, cop al, halka karşı kullan. Sonra da AİHM kararları sonucu paralar yine halkın vergilerinden ödensin. Böyle saçma şey olur mu. Cezaları sorumlular ödesin.

  yazık - burakal

  Gezi direnişini sürecinde vergilerimizle kendimize bu kadar zulmü nasıl yapıyoruz diye de düşünmüyor değilim. Ya biz ne kadar da mazoşist mişiz ki kendi paramızla biber gazı yiyor, öldürülüp sakat bırakılıyoruz! Bir de üstüne adalet arayışında herkese eşit, bağımsız bir yargı sistemiyle yargılanıyor sonucu tatmin etmiyor, bizde soluğu AİHM'de alıyoruz. Ve sonucunda AİHM devleti suçlu bulup tekrar kendi paramızla bize yapılan zulmün ödemesini yapıyor. Bir de bu olaylar sonucunda haklı mücadelenin devlet tarafından itibarsızlaştırma süreci içinde buluyorsun kendini. AİHM'ye başvurduğun için devleti rezil etmekten vatan haini ilan edilip, yaptığın eylemler sonucunda terörist olarak atfediliyorsun. Kendimi bir paradoksun içinde hapsolmuş hissediyorum!