@ismailsaymaz

Cezavinde kokart takan tutukluya 11 gün hücre cezası

Cezavinde kokart takan tutukluya 11 gün hücre cezası
Cezavinde kokart takan tutukluya 11 gün hücre cezası

Taşdemir in bu cezayı duyurmak için Radikal e gönderdiği mektuba kişi ve kuruluşları paniğe yöneltmek iddiasıyla el kondu.

Gezbe Cezaevi'nde hükümlü olarak bulunan Özlem Taşdemir, aralarında kendi avukatının da olduğu tutuklu ÇHD'lilere destek için, hastaneye sevk sırasında yakasına "Devrimci avukatlara özgürlük" yazılı kokart taktı. Yakasından zorla çıkarılan kokart için Taşdemir'e soruşturma açıldı. İlgili yasada, kokart takmak diye tanımlanmış bir suç olmadığı "afiş asmak" maddesinden 11 gün hücre cezası verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Gebze Kadın Cezaevi’nde kalan Özlem Taşdemir, ÇHD’li avukatların tutuklu yargılanmalarını protesto için, hastaneye sevk edildiği 28 Ekim’de yakasına “Devrimci avukatlara özgürlük” yazılı bir kokart takarak, dışarı çıktı. Cezaevi aracına giren 2. Müdür Seher Karaahmet ile iki başmemur, kokartı çıkarması gerektiğini, aksi takdirde hastaneye gönderilmeyeceğini söyledi. Taşdemir karşı çıkınca kokart zorla alındı, idari soruşturma başlatıldı. Taşdemir, ifadesinde, avukatının tutuklu olması ve avukatına özgürlük istediği için kendisinin tarafından yapılan kokartı yakasına taktığını söyledi. Kokartın zorla alındığını vurgulayan Taşdemir, bu sırada elinde sıyrıklar olduğunu söyledi.

Gebze Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı, 4 Kasım’da verdiği kararında, kokart takmanın 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da karşılığının olmadığını belirtti. Fakat aynı kanunun 48. maddesine göre, “kanunda tanımları yapılmamış eylemlerin nitelikleri ve ağırlıkları bakımından” diğer maddelere benzemesi halinde bu suçtan ceza verilebileceğinin düzenlendiği kaydedildi. Buna göre, yasanın 44. maddesine göre, “suç örgütlerine ait her türlü bez, afiş, pankart, resim, sembol, işaret ve benzeri eşyayı kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek” suçundan 11 gün hücre cezası verildi. Taşdemir’in, bu cezayı haber vermek üzere Radikal muhabiri İsmail Saymaz’a gönderdiği mektuba da, ilgili yasanın, “kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, görevlileri hedef gösteren, terör ve çıkar amaçlı suç örgütü veya diğer suç örgütleri mensuplarının haberleşmesine neden olan, kişi veya kuruluşları paniğe yöneltecek yalan ve yanlış bilgileri, tehdit ve hakaret içeren mektup, faks ve telgraflar hükümlüye verilmez, gönderilmez” şeklindeki 68. maddesine göre el kondu. Taşdemir aynı mektubu ikinci kez gönderdi.