Cezevinden evlere servis

Cezevinden evlere servis
Cezevinden evlere servis

Hatay Kapalı ve Açık Cezaevi?nde mahkûmlar tarafından yapılan kebapların porsiyonu 2 TL?le satılıyor. Mahkûmlar siparişlere yetişmekte zorlanıyor. FOTOĞRAF: İSMİHAN ÖZGÜVEN / AA

HATAY - Mahkûmların cezaevindeki kantinde satmak için yaptığı kepabların ünü Hatay’a yayılınca, ayda yaklaşık 4 bin TL’lik gelir kapısı açıldı. Hatay Kapalı ve Açık Cezaevi Müdürü Muzaffer Avcı, 86 kişinin bulunduğu açık bölümde, hükümlülere kantin işletmeciliği, seracılık, bilgisayar, berberlik, ekmek yapımı gibi çeşitli meslek dallarında kurslar düzenlediklerini söyledi. Avcı, bu kapsamdaki çalışmalarda en iyi sonucu mesleki kurslarda aldıklarını, Halk Eğitim Merkezleri’nin de desteğiyle açılan bu kursların hükümlülere yeni bir yaşamın kapılarını araladığını bildirdi.
Cezaevindeki İş Yurdu Kantini’nin, yiyecek ve içecekle ilgili kursların uygulama atölyesi niteliğinde olduğunu ifade eden Avcı, “Dört ay önce açtığımız bu kantinde eğitim amaçlı yapılan gıda ürünlerini satarak, hem kurs için gerekli malzemeleri temin ediyor hem de cezaevine gelir sağlıyoruz” dedi.
Avcı, atölyedeki yiyecek ve içecekleri sembolik ücretlerle hükümlülerin yanı sıra cezaevine gelen ziyaretçilere sattıklarını ifade ederek, “Ancak, en büyük satış cirosuna Adana kebabıyla ulaştık. 86 mahkumun dönüşümlü olarak çalıştığı kantinde yapılarak 2 TL’den satışa sunulan Adana kebabına, mahkûmlar ve cezaevi ziyaretçilerinin yanı sıra dışarıdan da paket servis siparişi alıyoruz” diye konuştu.
Cezaevinde kebap yapımının ilk önceleri yoldan geçenler tarafından garip karşılandığını ancak, şu anda siparişlere yetişmekte zorlandıklarını ifade eden Avcı, çok sayıda kişinin cezaevini arayarak kebap siparişi verdiğini, aylık cironun ise 4 bin TL’ye ulaştığını anlattı.

Sırada döner ve tost var
Avcı, kebabın yanı sıra önümüzdeki günlerde tost, döner gibi gıda ürünlerini de satışını yapmayı düşündüklerini belirtti.
Kantinin kebapçılarından hükümlü Semir Kuş, yaklaşık 15 yıl kebap ustası olarak çalıştığını, mesleğini cezaevinde kurslarla geliştirme fırsatı bulduğunu kaydetti. (aa)