Charlie Hebdo için 1280 kişi şikayetçi

Charlie Hebdo için 1280 kişi şikayetçi
Charlie Hebdo için 1280 kişi şikayetçi
Cumhuriyet yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'nın 'şüpheli', 1280 kişinin de 'müşteki' sıfatıyla yer aldığı 38 sayfalık iddianamede, 1280 kişi şikayetçi olarak yer aldı.

RADİKAL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan ayrı ayrı 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı. İddianamenin sunulduğu İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederek Karan ve Çetinkaya hakkında dava açılmasına karar verdi.

1280 KİŞİ ŞİKAYETÇİ

Karan ve Çetinkaya’nın ‘şüpheli’, 1280 kişinin de ‘müşteki’ sıfatıyla yer aldığı 38 sayfalık iddianamede, Çetinkaya ve Karan’ın yazılarında “Charlie Hebdo” dergisinde yayımlanan ve Hz. Muhammed’e ait olduğu iddia edilen, “ beyaz sarıklı, sakallı, uzun burunlu, burnunun her iki yanında aşağıya doğru sarkan ağız ve sakalı ile elinde beyaz bir döviz üzerinde Je Suis Charlie (Ben Çarliyim) yazan beyaz giysili” kişinin tasvir edildiği karikatüre yer verdikleri anlatıldı. Karikatürün yayınlanmasının düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığının altının çizildiği iddianamede bunun basın özgürlüğüne de girmediği vurgulandı.

Vatan gazetesinden Elif Altın'ın haberine göre iddianamede, yaklaşık 1400 yıllık geçmişi olan İslam dininde bir Müslüman kişi, kurum veya kuruluş tarafından Hz. Muhammed’in tasvirinin yapılmadığı hatta bir çok dini filmde de seslendirmesinin dahi kullanılmadığı vurgulanarak, şöyle denildi: “... 1400 yıllık geleneğe dönüşerek İslam Peygamberi’nin herhangi şekilde tasvir veya seslendirmesinin hakaret olarak algılanmasında herhangi bir İslam ulemasının beyanına gerek olmadığı gibi TCK’nın 216. maddesinde belirtilen ‘dini değerler’ kriterlerine dahil olduğu açıktır.”


  http://www.radikal.com.tr/134340613434062

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  umarim - keryil

  umarim sikayetciler, sikayetleri karsiliginda para filan almislardir. cunku bedavaya bu kadar alcalmak, bizzat kendi ozgurlugunun kaldirilmasinda israr etmek cok uzucu bir durum.

  Şikayetçilerin isimleri açıklansın. - brandywine06

  Ayrıca hem kendileri hem de ilişkide oldukları insanlar incelensin ve izlensin. Bunlar Türkiye'de bundan sonra IŞİD adına eylem yapma, eyleme destek olma ihtimali yüksek insanlar. 3 ay sonra bu insanlardan birinin katıldığı bir terör eyleminde canlar giderse kimse ağlamasın.