ÇHD'den Başbakana suç duyurusu

ÇHD'den Başbakana suç duyurusu
ÇHD'den Başbakana suç duyurusu

arşiv

Çağdaş Hukukçular Derneği, tutuklanan avukatların rehin olduğunu iddia ederek Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.
Haber: Şahin İMĞA / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın İstanbul ’da tutuklanan avukatlara yönelik sözlerine, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Açıklamada, tutuklanan avukatların rehin olduğu ve kendilerine düşman ceza hukuku uygulandığı öne sürüldü. Açıklamanın ardından ÇHD’liler Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Başbakan Erdoğan, önceki gün partisinin grup toplantısında, İstanbul Savcılığı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında tutuklanan avukatlarla ilgili olarak “Bir apartman dairesinde gecenin yarısında avukatlar toplanıp 11 çelik kapılı bir yerde ne iş görür. Dışarıda da bazı avukatlar onlarla ilgili ‘avukatlara müdahale edilemez’ diyorlar. Hakkı hukuku savunur avukat terörizmi değil”dedi. Erdoğan’nın bu sözlerine ÇHD Ankara Şubesi bir basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

EVET İŞİMİZ BİLİYORUZ
Açıklamayı okuyan ÇHD eski başkanı Hüseyin Biçer, Erdoğan’ın açıklamalarının gerçek dışı olduğu belirterek “Sayın Başbakan, diyorsunuz ki bu avukatlar işini bilen avukatlar. Çok doğru tespit etmişsiniz. Evet bu avukatlar, Çağdaş Hukukçular Derneğinin 40 yıllık adalet mücadelesinin bugünkü temsilcileridirler. Bunu Engin Çeber’in, Şerzan Kurt’un, Çağdaş Gemik’in Baran Tursun’un, Emrah Gezerin davalarında ve yine iktidarınız tarafından hep korunmaya çalışılan katillerin cezalandırılması için verilen onurlu mücadeleden ve başarıdan biliyoruz. Bu avukatları, işçi grevlerinden, rantsal dönüşüme konu ettiğiniz gecekonduların direnişlerinden, faili belli olan kürt infaz davalarından tanıyoruz” dedi.

ARKADAŞLARIMIZ REHİN
Avukat Biçer, meslektaşlarına düşman ceza hukuku uygulandığını da ifade ederek “Biz biliyoruz ki, bize düşman ceza hukuku uyguluyorsunuz. Bu davanın suçu da suçlusu da olmayacak. Arkadaşlarımız orada rehindirler. Bu zihniyet geçen yüzyılda Nazi toplama kamplarını yarattı. Bu yüzyılda ise Guantanamo kamplarını yarattı” diye konuştu. Açıklamanın ardından ÇHD’liler Başbakan Erdoğan hakkında “adil yargılamaya etkilemeye teşebbüs” ve “iftira” suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.