ÇHD'den buruk genel kurul: 35 avukat tutuklu

ÇHD'den buruk genel kurul: 35 avukat tutuklu
ÇHD'den buruk genel kurul: 35 avukat tutuklu

ÇHD Gelen Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, ocak ayında DHKP/C operasyonunda tutuklanmıştı.

Çağdaş Hukukçular Derneği'nin iki gün sürecek olan 12. Olağan Genel Kurulu başladı. Tutuklu avukatlara ithaf edilen Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Hüseyin Aslan, Türkiye hapishanelerinde 35 avukat bulunduğunu hatırlattı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARAÇağdaş Hukukçular Derneği’nin 12. Genel Kurulu bugün başladı. İki gün sürecek genel kurul çalışmalarına çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve milletvekili destek verdi. Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan ÇHD Genel Sekreteri Avukat Hüseyin Aslan, aralarında Genel Başkan Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu 13 dernek üyesinin tutuklu bulunduğunu hatırlattı.


HAK MÜCADELESİ SÜRECEK
Avukat Aslan, hak ve adalet mücadelesini sürdüreceklerini belirttiği konuşmasında şunları kaydetti: “Tutuklu arkadaşlarımız, yoldaşlarımız, bizzat derneğim kimliksiz bırakılan, yok sayılan Kürtlerin haklarını gasp edilen işçilerin, işkenceye uğrayan devrimcilerin, evlatlarını polis kurşunu ile kaybeden mağduru kadınları, gecekondusu yıkılan yoksulların tüm ezilenlerin avukatlığını gelenek haline getirerek devrimci bir tarz da mücadele yürütmüştür. Bugün Türkiye hapishanelerinde 35 meslektaşımız bulunulmaktadır. Bu sebeple ÇHD 12. Genel Kurulu Tutsak avukatlara ithaf edilmiştir.” 


MAĞDURLARDAN DESTEK
Genel Kurul'a, çocuklarını polis kurşunuyla kaybeden anne ve babalar da katıldı. Polisin dur uyarısına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Cem Aygün’ün babası İsmet Aygün, ÇHD’lilerin kendilerine verdiği destek için teşekkür ederek, “Çocuklarımızı polis kurşunuyla kurban verdik. Ekonomik durumu iyi olmayan aileleriz. Ancak ÇHD mensubu avukatlar hep yanımızda oldu ve adalet arayışımıza destek oldular” diye konuştu.


35 AVUKAT TUTUKLU
Genel Kurul çalışmaları sırasında açıklanan “Faaliyet Raporunda” ise çarpıcı değerlendirmeler yer aldı. Raporda, Türkiye’de tutuklu bulunan avukat sayısına dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Türkiye tarihinde bugüne kadar görülmedik sayıda avukata soruşturma/kovuşturma, tutuklama ve ceza çıkmıştır. Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde 78 avukata dava açılmış, 8 avukata cezalar verilmiş, 52 avukat cezaevi görmüş ve 35’i de halen tutuklu bulunmaktadır” Raporda cezaevlerinde yaklaşık 500 mahkumun ciddi sağlık sorunları yaşadığına dikkat çekilerek, “Ölümcül hastalığa olan mahsupların tedavisi doğru dürüst yapılmamakta, ancak ölüm sınıra gelindiğinde tahliye yapılmaktadır. Hapishanelerde müebbet mahpuslara uygulanan tecrit ve izolasyon ise insan temel hak ve özgürlüklerin aykırı şekilde en üst düzeydedir” denildi.