ÇHD'li avukatlar hücreye atılabilir

ÇHD'li avukatlar hücreye atılabilir
ÇHD'li avukatlar hücreye atılabilir

ÇHD yöneticileri Taylan Tanay (solda) ve Güçlü Sevimli aynı cezaevinde kalıyor.

Kocaeli F Tipi'nde bulunan ÇHD'li avukatlar Taylan Tanay ve Güçlü Sevimli için diğer 13 tutuklu ile birlikte Nevruz ateşi yakarak kamu malına zarar vermekten hücre cezası istendi.

Radikal.com.tr - Ocak ayında gerçekleştirilen DHKP-C operasyonunda gözaltına alınan ÇHD'li avukatların cezaevinde 'hücre cezası' istendiği bildirildi.
Birgün gazetesinden Elçin Yıldıral'ın haberine göre, aralarında ÇHD'nin İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay ve Şube Sekreteri Güçlü Sevimli'nin de bulunduğu 15 kişi hakkında Newroz kutlaması sırasında cezaevi logarına zarar verdikleri gerekçesiyle açılan disiplin soruşturmasında 20 güne kadar hücre cezası isteniyor. Tanay ve Sevimli, ayın 25'inde Kocaeli 1 No'lu F Tipi Savcılığı'na ifade verdi.

Tanay ifadesinde, "Newroz'un Kürt halkının başta olmak üzere Ortadoğu 'da yaşayan tüm halkların kutladıkları bir bayram olduğuna vurgu yaparak, Newroz kutlamalarının dünyanın her yerinde ateş yakılarak kutlandığını, kendilerinin de Newroz'u tek açık alanları olan havalandırmada gazete kağıtlarından bir ateş yakarak kutladıklarını, kutlama bittikten sonra da külünü logara attıklarını" söyledi. Amaçlarının bayramı kutlamak olduğunu belirten Tanay, mala zarar vermek gibi bir kasıtlarının olmadığını belirterek, "İdarenin ateş yakarak kutlamamızı ve ateşin külünü logara süpürmemiz nedeniyle soruşturma açmasının anlayabilmek mümkün değil" dedi.

"Kurum araç ve gereçlerine zarar verdikleri" iddiasıyla açılan disiplin soruşturması tutanağında, Taylan ve Sevimli hakkında hücre cezası isteniyor. Ceza onandığı takdirde, Taylan ve Sevimli, 1 günden 20 güne kadar açık havaya çıkma hakları saklı kalmak üzere bir hücrede tek başlarına tutulacak ve her türlü temastan yoksun bırakılacak.


  http://www.radikal.com.tr/112772711277275

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sonuna, sonsuza, sonuncumuza kadar direneceğiz - deniz1978

  Halkın haklarını savunan, cüppelerine ihanet etmeyen devrimci avukatlardan korkuyorlar. Adaletin yerini bulmasından korkuyorlar. Gözaltına alınan-tutuklanan avukatlar devrimcilerin, sosyalistlerin tüm ezilen halkların avukatıdır. Bir gece yarısı evlerinin, bürolarının kapıları kırılan, işkencelerle gözaltına alınan avukatlar; öğrencilerin, işçilerin, memurların, sendikacıların, devrimci basının avukatıdır. Bu avukatlar; Anadolu’nun dört bir yanında yaşanan infaz, işkence, katliam davalarında tüm ezilenlerin hukuk ve adalet mücadelesini sürdürdükleri için saldırıya uğruyor, gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Ama nafile, ne yaparsanız yapın, halkın adalet mücadelesini engelleyemezsiniz. Avukatların, sanatçıların, haklar ve özgürlükler mücadelesi yürüten devrimcilerin gözaltına alınmasıyla-tutuklanmasıyla halkın adalet özlemleri bitmeyecek. Yapılan bu saldırlar ne ilktir ne de son olacaktır. Baskı varsa, zulüm varsa bu topraklarda, baskılara karşı direnenler, adaletin yerine getirilmesi için mücadele edenler de olacak! Yola gelmeyeceğiz, ıslah olmayacağız! Düşüncelerimizi savunmaktan, halkı gerçekler etrafında örgütlemekten vazgeçmeyeceğiz! Milyonları örgütleyecek, korkularınızı büyütmeye devam edeceğiz. Devrimci Avukatlar bir an önce Serbest birakilsin

  YAZIK !!! - LENGO

  Hani yabanci bir insan turkiye ye disardan bakarsa ;ilk tercih edecegi meslek karikatürist olmak ister.Tam bir komedyen ulkesi !!!

  ...bu cezayı talep edene,inşallah...anladınız işte... - mesamma

  ...yahu adamlar sisteme muhalif diye hadi öyle böyle bir yolunu bulup içeri atmışsın..bari bırak cezaevinde inandıkları davayı onurluca savunsunlar,sünni-türk-islam sentezi kardeşim benim..bu kadar mı vicdandan yoksunsun...

  zarar gören logar mı? emin misiniz? - fısıltı

  ÇHD'li avukatların devletin iki ayaklı mallarına zararı olmuş onlarda bunu açıkça söyleyemedikleri için logarı bahane etmişler bence. yanmış kağıtın logara ne kadar zararı olabilir? ne kadar tıkayabilir?kaldı ki başta hükümet olmak üzere tüm muhalefet partilerindeki siyasilerin(mutalaka her partide var birileri),devletin kanatları altında olan onca beyne zarardan yıllardır şikayetçi olmamıza rağmen ceza kesilmiyor onlara.kamu malı kadar değerimiz yok!

  OYSA - pispor

  kamu malına zarar veren o kadar "haşarat" varki bunlar ülkenin altını oyuyorlarda kimse görmez.bu avukatların tek suçu bu iktidarı bu anayasayı ve bu sistemi beğenmedikleri için bu gün hapisteler.bir mazgal üzerinde yakılan ateşin kamu malına ne kadar zarar verdiğini düşünüyorumda.çok gülünç buluyorum.bari bu zararı tespit eden heyet raporu nerde.topu topu iki gazete yakılmış ya biraz insaf be kardeşim.Bir düşüp kalkmayan bir ALLAH var.sende düşersin bir gün bu hücreye.