ÇHD'li avukatlar tutuklandı

ÇHD'li avukatlar tutuklandı
ÇHD'li avukatlar tutuklandı

Mahkemenin tutuklama kararlarını okuduğu anın fotoğrafı sosyal medyaya sızdı

DHKP/C operasyonları kapsamında gözaltına avukatlardan dokuzu tutuklandı. Bir avukat ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi
SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr – DHKP/C soruşturması kapsamında gözaltına alınan aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı Taylan Tanay’ın da olduğu 9 avukat "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı. Avukat Efkan Bolaç ise serbest bırakıldı.

EFKAN BOLAÇ TUTUKSUZ YARGILANACAK

1 Nolu Hakimlik, gözaltındaki avukatlardan Efkan Bolaç’ı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Hakimlik, Bolaç hakkında ise şu ifadeleri kullandı. “Efkan Bolaç hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama sebepleri bulunduğu ancak tüm dosya kapsamı dikkate alındığında adli kontrol hükümlerinin yeterli olacağı, tutuklamanın ölçülü olmayacağı kanaatine varılmakla cumhuriyet başsavcılığının tutuklama talebinin reddine…” Bu arada Bolaç’ı serbest bırakan mahkeme yurtdışına çıkışını ise yasakladı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Dün olduğu gibi bugünde Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nda geniş güvenlik önlemleri alındı. Dışarıda birçok polis panzeri ve çevik kuvvet polisi hazır bekletildi. İçeride de güvenlik önlemleri sorguların yapıldığı 7. katta yoğunlaştırıldı. Özel güvenlik ile bariyer kuruldu. Sorgu hakimliğinin bulunduğu koridora kasklı ve coplu çevik kuvvet polisleri yerleştirildi.

Sorgu hakimliğinin bulunduğu bölümü avukatlar hariç kimse alınmadı. Öğle saatlerinde tüm sorgular bitti. Yaklaşık 1 saat sonra hakim kararını açıklamak üzere avukatlar salona alındı. Nezarethaneye indirilen gözaltılar ise mahkeme salonundan çıkartıldı.

Bu sırada avukatlar ve destek için gelenler ile şüpheliler sık sık slogan attılar. Daha sonra karar açıklandı. 9 avukatın tutuklanma kararının ardından adliye koridorları avukatların attığı sloganlarla inledi. Mahkeme salonundan çıkarılan şüphelilerin çevresinde çevik kuvvet polisi etten duvar ördü. Bu sırada mahkeme salonu önünde bekleyen şüphelilerin avukatları ise bu duruma tepki gösterdi.

KOZAĞAÇLI: “NASIL SAVCILIK YAPMALARI GEREKTİĞİNİ ÖĞRETECEĞİZ”

Tutuklama kararlarının ardından adliye koridorları karıştı. Destek için gelenler slogan ve alkışlarla kararı protesto etti.
Alkışlarla salondan çıkan 9 avukattan ikisi sandalye üzerine çıkarak kısa bir açıklama yaptı. Diğer avukatlara yönelik yapılan açıklama amatör kameralar tarafından görüntülendi.

Bu kavganın herkesin kavgası olduğuna dikkat çeken Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı, “Bu kavga devrimci avukatların. Daha önce tutsak ettikleri avukat arkadaşlarımız için nasıl mücadele ettiysek şimdi de bizim için ediyorsunuz. Bundan çok büyük gurur duyuyoruz. Burada bize sahip çıkan herkese çok teşekkür ediyoruz.
Bürolarımız açık, açık kalacak. Derneğimiz açık, açık kalacak. Nasıl savcılık yapmaları gerektiğini öğreteceğiz. Nasıl yargıçlık yapmaları gerektiğini öğreteceğiz.”dedi.

TANAY: “MÜCADELEMİZ İÇERDE DE DEVAM EDECEK”

Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay ise şunları söyledi; “Fiziki olarak kısa bir ara veriyoruz. Mücadelemiz içeride de sürecek. Çok bedel ödedik. İlk kez tutuklanmıyoruz. Bu mücadele kesintisiz olarak devam ediyor. Bizi tutuklayarak bu mücadeleyi sekteye uğratacağını sananlar yanılıyorlar. Biz işçilerin, öğrencilerin, ezilenlerin ve yoksulların, bu ülkede kim eziliyorsa her bedeli göze alarak bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.”diye konuştu.

Bu konuşmaların ardından tutuklananlar nezarethaneye indirildi. Destek için gelen 100’e yakın avukat ise alkışlarla ve sloganlarla kararı protesto etti. Adliyenin ana girişi önünde toplanan avukatlar burada bir süre alkışlarla proteste gösterisi yaptı.

TMK 10. maddeyle Yetkili İstanbul 1 No’lu hakimlik tarafından verilen tutuklama kararında şu ifadeler yer aldı:
Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan Barkın Timtik, Taylan Tanay, Ebru Timtik, Avni Güçlü Sevimli, Şükriye Erdem, Naciye Demir, Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, Güray Dağ üzerlerine yüklenen suçu işledikleri hususunda kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması (Teknik takip, fiziki takip, aleyhe tanık beyanı, gizli tanık beyanları) üzerine atılı suçun CMK 100. maddede katalog suçlardan bulunması göz önüne alınarak işin önemi, verilmesi beklenen ceza dikkate alındığında tutuklama kararlarının ölçülü olduğu, şüpheliler hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının bu aşamada yetersiz kalacağı anlaşıldığından CMK 100 ve devamı maddeler gereğince ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verildi.”