@ismailsaymaz

ÇHD'li Kozağaçlı: Bizi tanımıyorsanız biz de sizi tanımıyoruz

ÇHD'li Kozağaçlı: Bizi tanımıyorsanız biz de sizi tanımıyoruz
ÇHD'li Kozağaçlı: Bizi tanımıyorsanız biz de sizi tanımıyoruz
Silivri'deki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasına Başkan Selçuk Kozağaçlı'nın savunmasıyla devam edildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Soruşturmaları polis güçlerinin yönlendirdiğini söyleyen ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, “Eğer devrimci avukatları tanımıyorsanız biz de sizin mahkemenizi tanımayacağız. Sadece siyasi polisi tanıyacağız” dedi.
Silivri Cezaevi Kampüsü’ndeki adliyede, dün görülmeye başlanan ÇHD Davası’nın ikinci günü de yoğun avukat katılımıyla devam ediyor. Dokuzu tutuklu 22 meslektaşını savunmak için yüzlerce avukatın katıldığı davayı CHP ’li İlhan Cihaner ve Mahmut Tanal ile BDP ’li Sırrı Süreyya Önder de izledi.
Dün başladığı savunmasına bugün devam eden Kozağaçlı, “hukuk devleti” ifadesini “helvadan yapılmış ve acıkıldığında yenen bir put"a benzetti. Hukuk devletine değil, hak mücadelesine inandıklarını vurgulayan Kozağaçlı, şöyle dedi: 

“Hak mücadelesi yoksulların en devrimci uğraşıdır. Yasaya bağlanmış her hakkın yoksullar için uygulanmasına çalışacağız. Bu kurumlara inanmıyor oluşumuz başka iş, sizin bu hakları teslim etmeniz için uğraşıyor oluşumuz başka iş. Bütün kurulları, acaba halk yararına bir cümle çıkar mı diye uğraşacağız.”
Selçuk Kozağaçlı, soruşturmaların merkezinde polisin yer aldığını da savunarak, “Siz bizi avukat olarak görmüyorsanız biz sizi neden yargıç olarak görelim? Bizi içeri attığınız için mi? Hayır, bunu kabul etmiyoruz. Biz yoksak siz de yoksunuz. Eğer devrimci avukatları tanımıyorsanız biz de sizin mahkemenizi tanımayacağız. Sadece siyasi polisi tanıyacağız” dedi.
Savunmasını bitiren Kozağaçlı, avukatlar tarafından ayakta alkışlandı. Kozağaçlı’dan sonra avukat Ebru Timtik savunmasına başladı.