@ismailsaymaz

ÇHD'lilere 'sehven' dinleme

İstanbul'da bugün ilk duruşması görülecek Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında serbest bırakılan ve telefon dinleme işlemlerine son verilen üç avukatın, skandal bir yöntemle tekrar takibe alındığı ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Emniyeti, savcılık aşamasında bırakılan avukatlardan Gülvin Aydın ve Güray Dağ ile mahkemece bırakılan Efkan Bolaç’ın telefonlarının ve e-mail adreslerinin takibine devam edilmek için, aynı suçtan açılan ikinci başka dosya ve başka bir savcı üzerinden karar çıkarttırdı. Bu skandal, asıl dosyanın sahibi olan Savcı Adem Özcan tarafından iki ay sonra fark edilince emniyet, kendisini “Sehven oldu” diye savundu. Avukat Güray Dağ, “Emniyet bizim bırakılmamızdan rahatsızlık duymuş. Tekrar o savcıya işlem yaptıramayacağını düşenerek, başka savcıya işlem yaptırmışlar. Aynı konuda ikinci bir soruşturma yürütülemez. Bu sehven değil, kasıtlıdır. Bu, hukukun arkasından dolanmaktır” diyor. 

Yasadışı DHKP/C adına faaliyet yürüttükleri iddiasıyla geçen yıl 18 Ocak’ta, ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu’na bir operasyon yapılmıştı. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay ile yedi arkadaşı tutuklanırken; avukat Gülvin Aydın ve Güray Dağ savcılıkça, Efkan Bolaç mahkemece serbest bırakılmıştı. İddianamesinin kabulüyle birlikte dava dosyasına, üç avukat hakkında yasaya aykırı şekilde aynı suçtan ikinci bir soruşturma daha açılarak teknik takip yapıldığı ortaya çıktı.

İki soruşturma yürütüldü Davanın klasörlerinde yer alan yazışmalara göre üç avukatın telefonlarının dinlenmesi işlemine mart ayında son verildi. Fakat emniyet, birkaç gün sonra başka bir savcıya başvurarak, aynı üç avukatın 2013/308 numaralı yeni bir soruşturma dosyası kapsamında takibini istedi. Bunun üzerine Aydın ve Dağ’ın 18 Mart, Bolaç’ın da 28 Mart’tan itibaren üç ay süreyle telefonları yeniden dinlemeye alındı. Ayrıca Aydın ve Bolaç’ın e-mail trafiği izlenmeye başlandı. 

Bu kararları mayıs ayında öğrenen Savcı Adem Özcan, TEM’e yazı yazarak, üç avukat hakkındaki 2013/308 sayısıyla açılan soruşturmanın, kendisine ait 2012/2259 sayılı soruşturmaya aktarılmasını istedi. Özcan’ın talebi üzerine TEM Müdür Vekili Serdar Bayraktutan, üç avukatın ‘sehven’ başka bir soruşturmaya aktarıldığını iddia etti. Bayraktutan “İsimleri geçen üç şahsın, sehven başka bir soruşturmaya aktarıldıkları anlaşılmış olup; haklarında halen devam etmekte olan 2012/2259 sayılı soruşturma üzerinden takip edilmelerinin uygun olacağı değerlendirilmektedir” dedi. 

Avukat Güray Dağ, kendilerinin serbest bırakılmasından rahatsızlık duyan Emniyet’in başka savcı ve soruşturma üzerinden takip işlemi yaptığını savundu. Bu işlemin sehven olamayacağına dikkat çeken Dağ, “Emniyet bizim bırakılmamızdan rahatsızlık duymuş. Tekrar o savcıya işlem yaptıramayacağını düşenerek, bir başka savcıya işlem yaptırmışlar. Aynı konuda ikinci bir soruşturma yürütülemez. Bu sehven değil, kasıtlıdır. Bu, hukukun arkasından dolanmaktır.”