'Che Guevera'nın imanından eminim!'

'Che Guevera'nın imanından eminim!'
'Che Guevera'nın imanından eminim!'
Gezi eylemlerinde çokça konuşulan gruplar arasında yer alan 'Devrimci Müslümanlar'ın kurucularından Eren Erdem, 'muhafazakar dünyayı kirlenmiş bir denize benzeterek' ilginç açıklamalar yaptı.

Radikal.com.tr - Gezi eylemleri sırasında kendinden sıkça bahsettiren 'Devrimci Müslümanlar' grubunun kurucularından Eren Erdem Birgün gazetesinden Can Uğur'la yaptığı söyleşide ilginç açıklamalarda bulundu. 'Muhafazakar dünya 'yı 'kirlenmiş bir deniz'e benzeterek mücadelelerinin bu kesimlere karşı olduğunu belirten Erdem, Gezi direnişi öncesinde homofobik olduğunu ancak "direnişteki pratik sayesinde bu konuda özeleştiri verdiğini" ifade ediyor. Söyleşiden bir bölüm şöyle:

- İsimden başlayalım isterseniz neden Müslümanlığın önüne devrimci ifadesini koyma ihtiyacı hissediyorsunuz?
- Ben İslam dini üzerine eğitim almış birisiyim. Benim gördüğüm İslamın bugün konuşulan tartışılan İslamla ilgisi yok. Peygamber sonrası İslamın hızla sağa savrulduğunu söyleyebiliriz. Bu savrulmayla birlikte İslam hiyerarşik yapılanmanın rejimi haline geldi işte biz okuma ve pratik biçimini tersyüz edecek bir model sunduğumuz için bu statüko karşıtlığına önem verdiğimiz için kendimize devrimci Müslümanlar diyoruz.

- Kendinizi solcu olarak tanımlıyor musunuz?
Kendimi ideolojik-politik açıdan solcu itikadi açıdan Müslüman olarak tanımlıyorum.

- Hareketiniz neden İslamcı çevreler içerisinde etkin değil?
Bugün hâkim İslamcı duruş belli dinamik ve söylemlerle hareket ediyor. Biz bu söylemlerin dışında duruyoruz. Bundan olayı o cenah içerisinde çok hakim olmamız mümkün değil. Bugünün İslamcıları 28 Şubat’ta egemen söylem altında ezilirken birden o sopanın sahibi haline geldiler ve kendi çevrelerine bulunmayanlara yaşam şansı bırakmıyor. Ancak şunu da ekleyebilirim kanaat önderleri arasında olmasa bile gençler arasında söylemlerimiz karşılık buluyor.

- "İslamcılara solu anlatmak yerine solculara İslamı anlatıyorsunuz" yönündeki eleştiriyi nasıl yorumluyorsunuz?
- Benim birçok konferansım oldu, bunların hiçbirisinde solculara itikadı anlatmadım. Solculara dinin temel meselelere dönük aslında ne dediğini anlatmak istedim. Rahmetli Hikmet Kıvılcımlı’nın yaptığı gibi. Solun dinle mesafesini azaltmak adına kısmi veriler ortaya koydum. Derdim insanların Müslüman olması değil. Şunu da açıkça söyleyebilirim bugün emparyalizmle işbirliği yapan bir İslamcıdan daha çok Che Guevara’nın imanından emin olurum.

''Che'nin imanından eminim''


  http://www.radikal.com.tr/115482011548209

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Che ve iman meselesi - kartopu_

  Cevaplar çok açık olmadığı için yanlış yorumlayanlar olmuş.öncelikle şu iman meselesine takılanlar, imanı biraz daha geniş yorumlasalar,bu iman kavrayışının mevlananın şiirlerinde ya da tasavvuf geleneğinde de olduğunu göreceklerdir.hakikat, dinden daha büyüktür, iman dinle sınırlı olamaz, din hakikate, (size göre ilahi gerçeğe) ulaşmanın yalnızca bir ARACIdır.Eğer biçime takılmazsanız, Dostoyevski'deki gibi Tanrı'yı vicdanda, adalet duygusunda,zulme karşı duruşta (bunların bugünkü anlamı kapitalizmle mücadele etmektir)doğayla, evrensel düzenle barışık,aptalca bir nefretten uzak(mezhep-milliyet çatışmaları gibi)bir yaşamda bulursanız-ki Che buna iman etmişti- ancak o zaman ahlaki bir araç, yol olarak din sizi gerçeğe yaklaştırır. Aksi halde bugün olduğu gibi kan,irin,çirkeflik kuyularında çırpınır türbanla, camiyle vs gerçeği örtbas edersiniz,kendinizi cennet hayalleriyle aldatırsınız.

  ... - k-a-o-s

  iyi niyetle söylense bile mantıklı bir söz değil..bir insanı iyi yapan şey "imanlı" olması mıdır?..bir insan hem iyi hem imansız olamaz mı ya da tam tersi...

  Arada kalmak - firat1729

  Din de ideoloji de içeriden de dışarıdan da istenilen yerlere çok kolay çekiştirilen şeyler. Geçenlerde Kenya'da düzineleri katledenler de müslüman, camimde içki içildiğini görmedim diye yırtınan imam da. Türk Solu diye degi çıkarıp Kürtlerden lahmacun alıp yemeyin diyenler de solcu yetmez ama evetçilerin çoğunluğu da. Ondan sonra kavga başlıyor: solda milliyetçiliğin yeri, İslam'da hiyerarşinin yeri, vs. Hiç kimse kendi ideolojisi veya dini altında birden çok yorum olabileceğini kabul etmiyor, herkes en müslüman ya da en devrimci. İşin kötüsü iman etmişiz ki ideoloji içi sapkınlar ideoloji dışı düşmanlardan daha korkunç, daha sinsi daha bir başı ezilesi. Herhalde düşman sayımı nasıl maksimize ederim diye düşündüğünden bu yazının kahramanı ise tutmuş hem müslüman hem solcu olmuş. Sonra da yorumlarda gelsin alaylar, gitsin küçümsemeler. Aslında yaptığında garip hiç bir şey yok. Bütün ideolojik, tarihi, geleneksel, vs farklarına rağmen din de sol ideoloji de vicdana seslenen şeyler. O yüzden dünyanın pek çok köşesinde devrimci din insanları olagelmiş, faşist diktatörler de solcuları kesmeyi bitirdiklerinde gecekondu mahallelerindeki fakirlere yardım eden din adamlarını kesmeye başlamışlar. Ama işte dar kafalılık da dünyanın her yerinde olan bir şey olduğundan insanlar üzerinde anlaştıkları şeylerden ortaklıklar yaratacklarına görece ufak farklılıklardan düşmanlıklar yaratıyorlar.

  Müslümanlar pek rahatsız... - thinkerbell

  Devrim Ayetlerini (-ki bir hayli çoksatanlar arasında bu sıra, tam zamanı) okumadığınızı, okusanız da anlayamayacağınızı düşünüyorum Radikal'in görece yeni peydah olmuş, sağ-muhafazakar-statükocu-bir hayli kapitalist-Müslüman yorumcuları. Hee Eren Erdem şirk koşmuş derken, kitabında şirkin ne olduğunu açıkladığından ve bunun tıpkı sizlerin buralarda her ezilenin karşısında ezenlerin ellerini öpme seviyesinde yorumlar yazdığınızda ortaya çıkan durum olduğunu belirttiğinden haberiniz yok. Ali Şeriati falan okudunuz mu mesela? Kuzum siz Kuran'ı okudunuz mu pek iyi? Hangi mealini okudunuz? Arapça biliyor musunuz? Neye göre, Eren Erdem değil de sizin, Arap paganından başka bir şey olmadığını bilmeden din şudur, din budur diye burada sıraladığınız bilgileri doğru kabul edeceğiz? Ben ateistim kardeş. Türkiye'de mevcut meallerinden birinden okuduğumda Kuran'ı on beş yaşındaydım, ateist olan ailem Kuran okuma ve inanma hevesimden korkmamıştı (çocuğuna Dawkins okutmayacak olan özgürlükçü dindarlara gitsin bu da), okumam bittiğinde, özellikle kadın olmam nedeniyle, insanların nasıl bunların Tanrı kelamı olduğuna inandıklarını anlamayarak ben almayayım demiştim. İslami feministler ve anti-kapitalist müslümanların Kuran yorumlarını okudukça, dininize ve peygamberinize daha çok saygı duyar oldum. Bence bu şekilde doğrudan reddedişe girmeden önce, az biraz anlamaya çalışın. Yok ama dostlar alışverişte görsün müslümanı iseniz, tabii dünyanın hiçbir anti-kapitalist müslümanının din yorumu size göre olmayacaktır.

  İslamın sağ'a kayması - SiyabendSiya

  Bu konuda çok haklı, Ali Şeriati'yi hatırlatıyor. İslamın sol damara ihtiyacı var, çünkü islam dini vaktinde mazlum ve kölelerin diniyken daha adildi, ne zaman padişahların kralın eline geçti o zamana zalimlerin dini oldu. Yani adam diyor ki 'din bir afyondur'

  Uc kurusluk manset icin - Ayse Sule

  Ha uc kurusluk dunya malina heves ve tenezzul etmissin ha uc kurusluk gazete mansetine. Nefsi ammare itibariyla ikisi de bir. Bir insan, kendi imanindan dahi emin olamazken, cunku bunun bilgi ve takdiri sadece ve sadece Yaradan'in tasarrufundayken, nasil olur da falancanin imanindan eminim diyebilir?! Sirkin sinirlarinda dolasmak boyle birsey olsa gerek. Allah bu tehlikeden sen dahil tum muminleri korusun birader.

  Devrim ?? - coban mustafa44

  Devrim;bir seyi degistirmek,yeniden kurmak v.s. demek bildigim kadariyla.Pardon ama siz neyi degistireceksiniz ?? Namaz vakitlerinimi?