Chirac Bush'a çıkıştı

Ankara ziyaretinde "Türkiye'yi AB'de görmek istiyorum. Birlik, Türkiye'ye müzakere tarihi vermeli" diyen ABD Başkanı Bush'a Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'tan sert tepki geldi. Chirac, NATO zirvesinde düzenlediği basın toplantısında, "Bush çok ileri gitmiş, AB'ye yön göstermek ABD'ye düşmez" dedi.

İSTANBUL - ABD Başkanı George W. Bush'un Ankara ziyaretinde, "Türkiye'yi AB'de görmek istiyorum" diyerek birliğin müzakere tarihi vermesi gerektiğini söylemesi bu konuda temkinli olan Fransa'yı kızdırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, dün NATO zirvesinde düzenlediği basın toplantısında, "Bush, çok ileri gitmiş. Sadece ileri gitmekle kalmamış, kendisini ilgilendirmeyen bir konuya girmiş. Bu konuda AB'ye yön göstermek ABD'ye pek düşmez. Bu ABD'nin Meksika ile nasıl bir ilişki yürütmesi gerektiğini söylemem gibi birşey" dedi.
Chirac, NATO vesilesiyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le dün ikili bir görüşme de yaptı. Chirac, Avrupa Komisyonu'nun sonbaharda Türkiye'yle ilgili raporunu sunacağını hatırlatarak, "Rapor olumlu olursa müzakereleri başlatma kararı vereceğiz" dedi. Ancak müzakere sürecinin hem Avrupa hem Türkiye için 'zorlu' olacağının altını çizen Chirac, "Kültürel, siyasi alanlarda birlikte çalışmayı öğrenmek zaman gerektirecek. Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşmesi bunun geri dönülmez bir sürece tekabül etmesi anlamına geliyor" diye konuştu.
Sezer ile Chirac, önceki akşam Dolmabahçe Sarayı'ndaki yemekte yanyana oturdukları için uzun uzadıya sohbet etti. Cumhurbaşkanlığı Dışpolitika Başdanışmanı Sermet Atacanlı, Sezer'in Türkiye'nin AB yolunda gerçekleştirdiği reformları bir kez daha aktardığını belirtirken,
"Ayrımcılık istemiyoruz. Bu konuda desteğini görmek istiyoruz" dediğini kaydetti. Chirac da "Tavrımı biliyorsunuz. Bunun olumlu olduğunu da biliyorsunuz. Ancak ilerleme raporunun çok önemli olduğunu da gözardı edemeyiz" dedi.
Bu arada Atacanlı, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Çatalhöyük'ü merak eden Chirac'ı dilediği bir tarihte beraber gezmek üzere Türkiye'ye davet ettiğini de söyledi.
Balkenende de aynı telden
Öte yandan Hollanda haber ajansı ANP, müstakbel AB dönem başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkenende'nin de Bush'un geçen cumartesi İrlanda'daki AB zirvesinde Türkiye'nin üyeliği ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdiğini kaydetti. Ajansa göre Balkenende,
"Türkiye'yle müzakere kararı AB'nin kendi işidir. Bunun için tek ölçüt kriterlerin yerine gelmesidir. Bush'un görüşleri bu gerçeği değiştiremez" yorumunu yaptı.