Chirac'tan Rakel Dink'e el yazısıyla başsağlığı mesajı

Hrant Dink suikastının dünyadaki yankıları sürüyor. Dink'in eşi Rakel Dink'e başsağlığı mesajı gönderen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, "Türkiye'yi en cesur ve en özgür sesinden yoksun bırakan bu menfur olayı kınamak için kelimeler yetersiz" dedi.

İSTANBUL - Hrant Dink suikastının dünyadaki yankıları sürüyor. Dink'in eşi Rakel Dink'e başsağlığı mesajı gönderen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, "Türkiye'yi en cesur ve en özgür sesinden yoksun bırakan bu menfur olayı kınamak için kelimeler yetersiz" dedi. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen "Türkiye'de yapılmak istenen kötülüğün başarılı olmayacağına inanıyorum" açıklaması yaptı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani ise temel haklar için mücadele veren Dink'in hunharca öldürülmesinin, Türk halkının, Avrupa geleceği için harcadığı çabaları hedef aldığını" söyledi.
'Türk-Ermeni barışını savundu'
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Rakel Dink'e gönderdiği ve ülkenin Ankara Büyükelçiliği'nce kamuoyuna da duyurulan mesajında, "Türkiye'yi en cesur ve en özgür sesinden yoksun bırakan bu menfur olayı kınamak için kelimelerin yetersiz olduğunu" belirtti. "Dink'in 10 yıl önce kurmuş olduğu Agos gazetesinde ve her platformda hafıza çalışmasını ve Türk-Ermeni barışını savunduğuna ve telkin ettiğine" işaret eden Chirac, "İzin verirseniz, bu zor ve acılı şartlarda size ve çocuklarınıza, AGOS'un tüm çalışanlarına başsağlığı dilemek istiyorum" ifadesini kullandı. Chirac, mesajını el yazısıyla "Yasta ve zor günlerde desteğimden emin olunuz" şeklinde bitirdi.
'Türkiye'yi tebrik ediyorum'
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ise cinayetin ardından şu mesajları verdi: Hrant Dink'in öldürüldüğü silahlı saldırıyı kınıyorum. Türkiye devletinin buna karşı olan tavrını tebrik ediyorum. Türkiye'de yapılmak istenen kötülüğün başarılı olmayacağına inanıyorum. Türkiye'nin elinden geleni yapacağına yürekten inanıyorum.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Atina'nın, Dink'in öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu, tüm şiddet ve terör eylemleri gibi bu cinayeti de şiddetle kınadığını söyledi. Bakoyani, "Temel hak ve özgürlükler için mücadele veren Dink'in hunharca öldürülmesinin, Türk halkının, Avrupa geleceği için harcadığı çabaları hedef aldığını" belirtti.
Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Yunanistan ana muhalefet partisi PASOK'un lideri Yorgo Papandreu da suikasta tepki göstererek şunları söyledi: "Tüm Yunanlı ve dünya demokratik sosyalistleri Dink'in katledilmesini şiddetle kınıyor. Türk makamlarının olayın faillerini yakalayarak adalete teslim edilmeleri için gerekli tüm girişimlerde bulunacaklarını umuyorum. Dink'in öldürülmesi Türkiye'nin Avrupa perspektifinin güçlendirilmesi çabalarına darbe niteliği taşıyor."
Soykırım tasarısını hatırlattılar
Suikastın ardından diaspora Ermenileri de kınama açıklamaları ve gösteriler yaptı.
ABD'deki radikal Ermeni kuruluşlarını bünyesinde toplayan Amerika Ermeni
Ulusal Komitesi (ANCA), Dink'in öldürülmesinden dolayı Türkiye'yi suçladı ve bu cinayeti, yeni 'soykırım' tasarısını ABD Kongresi'nden geçirme çabaları doğrultusunda kullanacağının işaretini verdi. ANCA'nin icra direktörü Aram Hamparian, cinayetin, "Dink'in 'Ermeni soykırımı'
üzerine yazılarını susturmak için resmi kovuşturmaların ve milliyetçi baskıların arttığı bir dönemde meydana geldiğine" dikkat çekti. Hamparian şöyle dedi:
'Nefret ve hoşgörüsüzlük kanıtı'
"Hrant Dink cinayeti, 'soykırımın' tanınmasını engellemek için inkâr ve yıldırma politikalarına başvuran Türk hükümetinin, 90 yıl önce insanlığa karşı işlediği ilk suçuna yol açan nefret ve hoşgörüsüzlüğü sürdürdüğünün trajik bir kanıtı. Bu vahşi cinayet, Türk hükümetinin 'soykırımı' inkârına artık son verilmesi yönünde ABD ve tüm uluslararası topluluk için uyarı niteliğini taşıyor."