Chomsky DGM'ye karşı

Dünyaca ünlü Amerikalı düşünür Noam Chomsky, İstanbul DGM tarafından kitabına açılan davayı

İSTANBUL - Dünyaca ünlü Amerikalı düşünür Noam Chomsky, İstanbul DGM tarafından kitabına açılan davayı, 'En temel insan hakları ve medeni haklara yapılan son derece ciddi bir saldırı' olarak değerlendirdi. Chomsky, Aram Yayımcılık'tan çıkan 'Amerikan Müdahaleciliği' adlı eseri hakkında İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce açılan davaya ilişkin bir açıklama yaptı. Noam Chomsky, Aram Yayıncılık'a gönderdiği açıklamada şöyle dedi:
"Yazdığım yazıları yayımlamış olmanız nedeniyle yasaları çiğnemekle suçlandığınızı hayret ve şaşkınlık içinde öğrendim. Yazdıklarım münhasıran, Kürtlerin Türkiye'de baskı altına alınması ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bu eylemlere dahil olmasını ele alan önde gelen insan hakları kuruluşlarının (Human Rights Watch ve diğerleri) raporlarından, çok saygın ve ciddi çalışmalardan ve ABD hükümetinin resmi belgelerinden alınmıştır. Suçlamaların insafsız olduğunu belirtmek bile gereksizdir.
En temel insan hakları ve medeni haklara yapılan son derece ciddi bir saldırı söz konusudur. Devlet yetkililerinin bunu kabul edeceğine ve gecikmeksizin suçlamaları geri çekeceğine inanıyorum. Böylece demokrasiye ve temel insan haklarına duydukları saygıyı göstermiş olacaklardır."
Savcıya göre bölücü
Chomsky'nin 4 Mart 2001'de Toledo Üniversitesi'nde verdiği konferanstaki konuşması Türki- ye'de 'Amerikan Müdahaleciliği' adıyla kitaplaştırılmış ve DGM savcılığınca yayımcı Fatih Taş aleyhine 'bölücülük propagandası' suçlamasıyla dava açılmıştı.