CHP 301'de topu AKP'ye atıyor

CHP, Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra yeniden gündeme gelen Türk Ceza Kanunu'nun 'Türklüğe hakaret'i suç sayan 301. maddesiyle ilgili değişikliğin Meclis'te ele alınması konusunda topu hükümete attı.

ANKARA - CHP, Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra yeniden gündeme gelen Türk Ceza Kanunu'nun 'Türklüğe hakaret'i suç sayan 301. maddesiyle ilgili değişikliğin Meclis'te ele alınması konusunda topu hükümete attı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'se soruları "Cenaze kaldırılmadan, 301 tartışması başlatmayın" diye yanıtladı.
CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özyürek, dün yaptığı açıklamada, AKP'nin Meclis'te çoğunluğunun bulunduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Eğer 301. maddede bir değişiklik yapacaklarsa, bizim desteğimize ihtiyaçları yok. Yasa Meclis'e gelirse biz de katkı verir, eksiğini söyleriz."
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de şöyle dedi: "Cinayet nedeniyle 'Türkiye'nin siyasi gündemini değiştirelim' dersek, bu olmaz. 301 konusu gayet açık, tartışmayı değil hakareti suç sayan bir maddedir. AB ülkelerinde de var bu. Mahkemelerde yanlış uygulama varsa, bu düzeltilsin. Ama bütün Avrupa'da olan hakareti suç olmaktan çıkaralım denilirse, bu hakareti meşrulaştırır."
Çiçek: Tartışma başlatmayın
Adalet Bakanı Çiçek'se, TBMM Adalet Komisyonu toplantısından çıkarken soru üzerine, "Bu soruyu sorarak, 301 tartışmasını siz başlatmayın. Hele bir cenaze kaldırılsın, bu konuyu başka türlü zamanlarda konuşalım" dedi.