CHP: ABD ziyareti başarısız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Türkiye, ABD'nin stratejik ortağı olsa, askeri ambargoya maruz kalmaz, askerinin başına çuval geçirilmezdi" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Türkiye, ABD'nin stratejik ortağı olsa, askeri ambargoya maruz kalmaz, askerinin başına çuval geçirilmezdi" dedi. Öymen dün yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini değerlendirdi.
Ziyaretin Türkiye'nin beklentilerini karşılamadığını savunan Öymen şunları kaydetti: "Değişik bir hava verilmiş olmasına rağmen öyle anlaşılıyor ki, Başbakan'ın ziyaretinden Türkiye bir şey kazanmamıştır. Türkiye'nin beklentisi, Kuzey Irak'tan PKK'nın tasfiyesiydi. ABD'nin somut bir harekete geçeceğine dair işaret yok. İkincisi, Suriye konusunda da mesajımızı tam veremediğimiz, ABD'yi ikna edemediğimiz anlaşılıyor."
Öymen, 'Türkiye ABD'nin stratejik ortağı mıdır' tartışmasını şöyle değerlendirdi: "Türkiye ABD'nin stratejik ortağı mıdır, değil midir? Olsa belki çok da faydalı olurdu, ama değildir. ABD'nin stratejik ortakları Britanya, İsrail ve bir ölçüde Kanada'dır. Onun dışında ABD'nin stratejik ortağı yoktur. Stratejik ortağa askeri ambargo uygulanmaz, askerlerinin başına çuval geçirilmez. Stratejik ortağın terörle mücadele veya Kıbrıs gibi milli davaları olduğunda ona destek verilir."


    http://www.radikal.com.tr/7489277489270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.