CHP: AKP neden TTK Başkanı'nı değiştirmedi

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun açıklamaları Meclis gündemine taşındı. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Halaçoğlu'nun açıklamalarıyla ilgili soru önergesi verdi.

ANKARA - Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun açıklamaları Meclis gündemine taşındı. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Halaçoğlu'nun açıklamalarıyla ilgili soru önergesi verdi. AKP'li Alevi kökenli milletvekillerinden eski SHP'li İbrahim Yiğit, Halaçoğlu'nu kınadı. ÖDP'li Ufuk Uras ise Halaçoğlu'nun elindeki 'Ermeni dönmeleri listesi'ni kimin hazırlattığını sordu.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi verdi. TTK Başkanı Halaçoğlu'nun 'sığ, provokatif, faşizan ve ırkçı bir anlayışla' değerlendirmeler yapmasının sorumsuzluktan da öte, kamu yönetimi adına ibret verici bir hal olduğunu ifade eden Kart, bu anlayışa sahip bir başkanın yönetimindeki TTK'nın, tarihi olaylara ve ilişkilere yönelik inceleme ve değerlendirmelerinin objektif ve gerçeğe uygun olmasının beklenemeyeceğine dikkat çekti. Kart, bu tür örneklerin ihtilal dönemlerinde görülebileceğini, Halaçoğlu'nun muhtelif dönemlerde zaman zaman göreviyle bağdaşmayan eylem ve işlemlerde bulunduğunun da bilindiğini öne sürdü.
Bilimsellikten uzak, 'arşivden ıkçılık üreten' bu ideoloik söylemlere gereken idari ve yasal tepkinin hemen verilmesi gerektiğini söyleyen Kart, buna rağmen Halaçoğlu'nun 1993 yılından bu yana TTK Başkanı olarak görev yaptığına işaret etti. Kart, Erdoğan'dan şu sorularına yanıt istedi: "Toplumsal ayrımcılık yaptığı, etnik anlayış ve yaklaşımlarla görev yaptığı, toplumsal kutuplaşmayı hızlandıran yaklaşımlar içinde bulunduğu açıklık kazanan bu kişinin görev süresi 2002 yılından bu yana her yıl hangi idari ve takdiri gerekçesiyle uzatılmakta ve yenilenmektedir? Aradan geçen beş yıla rağmen, görev süresinin her yıl uzatılması, AKP hükümetlerinin de, sonuçta bu söylem ve politikalara iştirak ettiği anlamına gelmez mi? Gelinen süreçte adı geçene yönelik olarak herhangi bir idari tasarrufta bulunacak mısınız?"
AKP'den kınama
AKP'nin Alevi kökenli milletvekillerinden eski SHP'li İbrahim Yiğit ise şunları söyledi: "Etnik köken ve inanç gurupları ne olursa olsun bütün yurttaşlarımızın barış içinde bir arada yaşayabilecekleri ve kendi kimliklerini özgürçe ifade edebilecekleri bir toplumsal barışın gerçekleşmesi için çaba göstereceğimizi ve bunu yaşama geçirmenin gayreti içinde olacağımızı özellikle belirtmek istiyorum. Bu nedenle Prof. Halaçoğlu'nu derin üzüntüyle kınıyorum ve kendisini kamuoyu önünde özür dilemeye çağırıyorum."
Uras: Hangi kurum istedi?
ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ise Radikal'e açıklamasında, konunun unutulmaya terk edilmemesi gerektiğini belirtti. Fişleme çalışmalarına 'bilimsel' denilerek bilimin kirletilmemesi gerektiğini vurgulayan Uras, "Bu çalışmanın devletin hangi kurumunun isteğiyle yapıldığı, hangi amacın güdüldüğü, devletin resmi arşivlerinde belge olarak bulunup bulunmadığı, hangi amaçlarla kullanıldığı, örneğin bu listede yer alan kişilerin görevlerinde yükselmelerinde dikkate alınıp alınmadığı ve engel olarak kullanılıp kullanılmadığı sorularının yanıtlanması gerekir. Bilimin adını kirletebilecek bu fişleme siyasi amaçlarla yapılmış ve kullanılmış olabilir. Bu konuları Başbakan Erdoğan'ın açıklamasını isteyeceğim" dedi.