CHP: AKP şantajla susturmaya çalışıyor

ANKARA/AMASYA - CHP, AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün’ün “Niye panik içindesiniz. Yoksa Ergenekon virüsü size de mi bulaştı?” sözlerine iki Grup Başkanvekiliyle karşılık verdi. Dün TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Okay, AKP’li Ergün’e şöyle seslendi: “Ergün’ün yaptığı açıklamalar, siyasi iktidarın Ergenekon’daki üstlendiği rolü belgelemektedir. Burada, seviyesi, düzeyi olmayan, gayri ciddi, bir mantık silsilesine oturmayan, hukuk dışı, şantaj, tehdit ve sonu nereye varacağı anlaşılmayan kimi olur olmaz laflar söylendi. Bu AKP’li sözcü, karnından konuşuyor. AKP, ‘CHP’yi illegal örgütleri korumakla’ itham etmesi, suçluluğun telaşıdır.”
Amasya’da temaslarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu ise gazetecilerin soruları üzerine AKP’li Ergün’e şu yanıtı verdi: “Bu süreç içinde baskıcı rejim, dikta hevesleri bizi gözaltına almaya yönelik bir çaba harcarsa, bu çaba bizim için onur olur. Biz hiçbir şeyden çekinmeyiz. Ergenokon’un, nereye uzanacağı artık önemini kaybetmiştir. Bir suçlu varsa çıkarırsınız bağımsız yargıya yargılanır. Hiç ona itirazımız yok. Ama suçlular var, bazı suçsuzları da AKP’ye karşı çıkanları, eleştirenleri de gözaltına alalım, bir taşla iki kuş vuralım. Hukuk bir taşla iki kuş vurulacak bir alan değildir. Hukukta insan onuru korunmak zorundadır.”
CHP saflarında gelişmeler böyleyken, AKP’li Ergün de dün Ergenekon operasyonundaki son gelişmeleri özellikle de Susurlukçu İbrahim Şahin’in evinin bahçesinde gömülü bulunan silahları değerlendirirken şunları söyledi: “Umarız bu gelişmeler Türkiye’nin yakın geçmişindeki karanlık kalmış noktaların aydınlatılmasına vesile olur.”

Toptan: Silahlar ilginç
‘İbrahim Şahin’in evinden çıkan krokiyle bulunan silahlarıyla ilgili bir soruyu TBMM Başkanı Köksal Toptan’sa şöyle yanıtladı: “İlginç.. Yargı sürecini sağlıklı bir şekilde düşünerek, telaşa kapılmadan, endişeye kapılmadan, yargıya güveni sürdürerek beklemek lazım.”
DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan’ın değerlendirmesiyse şöyle: “10. Dalga deniliyor. Çok farklı görünüyor bu kez. Bu kez Susurluk’a uzandı. Ancak kaygımız; acaba farklı bir çeteleşme, farklı bir dizayn mı yapılanıyor. Silahlar bulundu. Bu çetenin yıllardır yaptığı cinayetler, adam kaçırmalar, suikastlar var. Bunlar neyle yapıldı. Devletin içerisinde farklı bir örgütlenme olduğu kesin. Bunların
kullandığı silahlar bunlar. “(Radikal, dha)