CHP: Batma nedeni ihmal

CHP, İskenderun'da batan zehir yüklü gemi raporunu bitirdi: İspanya, gemiyi alacağını açıkladı, ama Türkiye gerekli adımları atmadı. Zehirli atık iki haftada boşaltılırdı.

ANKARA - CHP, İskenderun Körfezi'nde batan MV Ulla gemisiyle ilgili raporunu açıkladı. Soruşturma açılması için savcılığa verilen raporda, şu tespitler yapıldı:

 • Ulla'nın batması AKP hükümeti tarafından basit ve sıradan bir olay gibi sunulmak istenmiştir. Çevre ve Orman Bakanı'nın bu olayı basite alarak, "Akdeniz'de akıntı vardır. 15-20 gün içinde tehlikeli maddeyi alır götürür" açıklamalarıyla geçiştirilecek boyutta değildir.
 • Çevre Bakanlığı geminin zehirli atığıyla birlikte 25 Şubat 2000 tarihinden itibaren İskenderun Limanı'na demir atmasına göz yumdu. İspanya nezdinde gerekli girişimler zamanında yapılmadı. Uluslararası Basel Sözleşmesi'nin gereği haklarımız yeteri kadar kullanılmadı. Geminin çürüyerek batmasına göz yumuldu.
 • Cenevre'de yapılan görüşmelerde İspanya hükümeti gemiyi yüküyle birlikte geri alacağını belirterek, Türk hükümetine bilgi ve yardım için bir aylık süre tanıdı. Türkiye bu süre içinde yanıt vermediği için İspanya anlaşma gereği hukuki sorumluluktan kurtuldu.
 • Uzman kişi ve ilgili kuruluşlara göre gemi limandayken yükünün iki haftada tahliye edilmesi mümkündü.
 • Körfezdeki deniz canlılarının üremesi ve yaşaması için batık gemi bir an önce yüküyle birlikte çıkarılmalı.
 • Sonuç ne olursa olsun, balıkçı esnafı ve turizmcilerin Ziraat Bankası'na olan borçları ertelenmeli.
  İspanyollar yardıma geldi
  İspanya Çevre Bakanlığı'ndan gelen bir heyet ise Türk yetkililerle batan gemiyi görüştü. Görüşmede işbirliği yapılması ve ortak komisyon kurulması kararlaştırıldı.
  Bu arada, mahkemenin oluşturduğu bilirkişi heyetinin Greenpeace üyesi dalgıçları, geminin bugüne kadar kapalı olduğu söylenen ambar kapaklarının kırık olduğunu ve zehirli atığın suyla temas ettiğini belirledi. Ayrıca 25 metrede olduğu belirtilen batan geminin de 41 metre derinlikte olduğu anlaşıldı.(Radikal, dha)