CHP boykotta ısrarlı: Bu davetler türbana alıştırma

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Cumhuriyet resepsiyonlarını ikiye bölerek takiye yapmakla suçlarken, boykotta ısrarlı olduklarını tekrarladı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Cumhuriyet resepsiyonlarını ikiye bölerek takiye yapmakla suçlarken, boykotta ısrarlı olduklarını tekrarladı.
Özyürek, CHP'nin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında TBMM'deki tören dahil, Gül'ün davetlerine katılmamalarını şöyle açıkladı:
"Göreviyle ilgili olmadıkça biz Cumhurbaşkanı'nın düzenlediği kabullere ve resepsiyonlara katılmayacağımızı daha önce de ifade etmiştik. Ama sayın Gül terörü görüşmek üzere genel başkanımızı davet etti. Bu davet görevi gereği olduğu için genel başkanımız buna katıldı. Bayram nedeniyle Anıtkabir'deki törenlere de katıldık. Ama Meclis'teki kabul ve Köşk'teki resepsiyonu Cumhurbaşkanı düzenlediği için onlara katılmadık.
Kaldı ki, artık gelenekleşmiş olan resepsiyonu gündüz toplantısına çevirmek ve konukları eşsiz davet etmek, bir takiyedir. Böyle bir davete askerler gelmez, CHP gelmez anlayışıyla hareket ediliyor. Cumhuriyet resepsiyonu ikiye bölündü. Gündüz resepsiyonuna devlet protokolü davet ediliyor. Akşam düzenlenecek resepsiyona B protokolü olarak nitelendirilenler davet ediliyor. Böylece bu resepsiyona türbanıyla Hayrünnisa Gül'ün katılması sağlanıyor. Bu şekilde davetlilerin bu resepsiyona türbanlarıyla gelmesi teşvik ediliyor. Bunlar yavaş yavaş kamusal alanda halkı türbana alıştırma, yasağı yok sayma girişimleridir. Türkiye'nin bu kritik döneminde bir iktidarın türban peşinde koşmasını anlamak mümkün değil."