CHP: Çapkın açığa alınmalı

CHP: Çapkın açığa alınmalı
CHP: Çapkın açığa alınmalı
AKP'liler, üniversitelilere yönelik polis şiddetinin araştırılması gerektiğini söylerken CHP 'İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın açığa alınsın' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe’de rektörlerle yaptığı toplantıyı protesto etmek isteyen üniversite öğrencilerine polisin uyguladığı şiddet başkentte tartışma yarattı. AKP olayın incelenmesi gerektiğini söylerken CHP , İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın derhal açığa alınmasını istedi.
Dün toplanan Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek konuya ilişkin sorular üzerine şunları söyledi: “Hepimizin arzusu, keşke bu görüntüler olmasa, siz bu soruyu sormasanız, biz de cevap vermesek. Keşke, beğenilmedik hususlar yasaların önceden ortaya koyduğu mekânlarda usülüne uygun yapılmış olsa bu sıkıntıların hiçbiri yaşanmaz.”

‘Kimse polisi suçlayamaz’
AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise şöyle konuştu: “Polisimizin o aşamaya gelmeden önce yasaların zorunlu kıldığı o ikazı, hassasiyeti gösterip göstermediğine bakmak lazım. Eğer bu yapılmasına rağmen yine de yasal çizgiler dışına çıkma noktasında ısrarlarını sürdürmüş iseler elbette ki polisimizin temel görevlerinden birisi de yasadışı birtakım eylemleri bertaraf etmektir. Bu çerçevede yapılmış ise kimse polisimize görevini neden yaptığı konusunda bir suçlamada bulunamaz.”
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili AKP’li Ahmet Gökhan Sarıçam ise “Konuyu değerlendirip, gerekirse alt komisyon kurarak inceleriz” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise hükümete yüklendi: “İstanbul Emniyet Müdürü diyor ki: ‘Polis yasal yetki içinde zor kullanır’. Polisin bu yaptığı zor kullanmak değildir, zorbalıktır. İstanbul Emniyet Müdürü derhal açığa alınmalıdır. AKP zorbalığıdır bu.” CHP’li Ahmet Ersin, Çetin Soysal, Malik Ecder Özdemir ve Ali Rıza Ertemür ise üyesi oldukları TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na olayın araştırılması için başvurdu.

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu demokrat öğrencileri susturmaya, sindirmeye yönelik bir hükümet politikasıdır. Hükümetin farklı seslere ne kadar tahammül ettiğinin göstergesidir bu aslında.”