CHP: Devlet işin içinde

Şemdinli'de çalışmalarını bitiren CHP heyetinin aktardığı bilgi ve gözlemler: "Halkın tedirginliği haklı. Susurluk gibi. Devlet işin içinde. Genelkurmay'ın gönderdiği avukatı Van Havaalanı'nda bir yüzbaşı karşıladı." AKP heyeti de ilçede incelemelere başladı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Hakkâri'de incelemelerde bulanan CHP heyetinin ilk izlenimleri resmi görevlilerin organizasyon içinde yer aldıkları yönünde olurken, Genelkurmay Başkanlığı'nın da iki gün önce Şemdinli'deki soruşturmada görev yapmak üzere bir avukat görevlendirdiği ortaya çıktı. Mehmet Uçman adlı avukat Van'da bir yüzbaşı tarafından karşılandı. Hakkâri ve Şemdinli'de incelemelerde bulunun CHP heyeti çalışmalarını tamamladı. Vali ve diğer yetkililerden bilgi alan heyet, yaşamını yitiren Mehmet Zahir Korkmaz ve Ali Yılmaz'ın ailelerini ziyaret etti ve vatandaşlardan bilgi aldı. Heyet olayların yaşandığı yerlerde incelemelerde bulundu.
Heyet başkanı Cevdet Selvi olayla ilgili birçok soru işareti bulunduğunu belirterek, "Halk huzursuz ve gergin. Bu gerginliğin giderilmesi gerekiyor" dedi.
Susurluk gibi
Heyette yer alan Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük de izlenimlerini şöyle anlattı: "Durum vahim. Bu halkın duyduğu endişeler haklı. Halkta bu hükümetin 'Bu işi çözeceğiz' söyleminin tamamen boş bir söylem olduğu kanaati hâkim. Bu olaylar temmuz ayından beri süregeliyor. Bu olay sadece su üstüne çıktı. Bu olay Susurluk gibidir. Devlet gayrimeşru güçlerle mücadele ederken, meşru yapının dışına çıkan organizasyonlar kurar ve onları kullanmaya kalkarsa tabii bu işler ille bir yerde patlak verir. Bu olayın içinde devlet güçleri var. Bombayı attığı iddia edilen eski hükümlü kaçarken iki astsubayın içinde bulunduğu arabanın içine giriyor. Bunlar istihbarat görevlisiymiş. Halkın takip ettiği ve yakalamaya çalıştığı adamı polis kaçırmaya çalışıyor. Burada devletin bu işin içinde olmadığını nasıl söylecekseniz? Bu adamlar devletin adamı değil mi?"
Genelkurmay'dan avukat
Küçük, 11 Kasım Cuma günü Şemdinli'ye geçmek üzere Van'a giderken aynı uçakta Genelkurmay Başkanlığı tarafından olayla ilgilenmek üzere görevlendirilen Mehmet Uçman adlı avukatın bulunduğunu söyledi. CHP heyetinin verdiği bilgiye göre avukat Uçman'ı havaalanında bir yüzbaşı karşıladı.
AKP heyeti de Şemdinli'de
AKP Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan ve beraberindeki heyet de ilçeye geldi. Ayalan ve beraberindeki heyetin, kaymakamlığa giderken çevreyolunu kullandığı ve bölgede geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bildirildi. İlçe Kaymakamlığı'na gelen heyet, Kaymakam Mustafa Cihat Feslihan ile makamında görüştü.
AKP heyetinin geldiği duyulunca kısa süreli gerginlik yaşandı. Şemdinli ilçe meydanında bir grup toplanıp beklemeye geçti. Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız grubun yanına giderek dağılmalarını istedi. Yıldız, Kürtçe bir konuşma yaparak herkesi sağduyuya davet etti. Konuşma üzerine grup alkışlarla dağıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7629987629980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.