CHP: DTP'yi PKK'ya AKP gönderdi

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin DTP aracılığıyla terör örgütü PKK ile bağlantı kurduğunu ileri sürdü.

ANKARA- MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, DTP’nin Hakkari Dağlıca’da çıkan çatışma sonrası kaçırılan 8 askerin serbest bırakılmasındaki rolünün, bu partinin bir ayağının TBMM’de diğer ayağının ise terör örgütü ile ilişkide olduğunu gösterdiğini savunurken, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise, AKP'nin "DTP aracılığıyla terör örgütü PKK ile bağlantı kurduğunu" ileri sürdü.

Dün yazılı açıklama yapan Toskay, açıklamasında şunları söyledi: "DTP’nin bu olaydaki rolü, bu partinin bir ayağının TBMM’de diğer ayağının ise terör örgütü ile ilişkide olduğunu göstermektedir. Bu partinin parlamenter sistemin bir parçası olup olmayacağı sorusunun cevabının verilmesi önem kazanmış bulunmaktadır. Ülkemizde bölücü terör, askerimize baskın düzenleniyor, bir kısım askerimizi orada şehit ediyor, bir kısmını da tutsak alıyor, sonra da DTP’lilerin nezaretinde güya askerler kurtarılıyor ve Apo posterli şov düzenleniyor, tam bir orta oyunu."

Af çıktı, terör arttı iddiası

Toskay, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren Olağanüstü hali kaldırdığını ve Terörle Mücadele Kanunun 8. maddesini değiştirdiğini anımsatarak, "PKK’lıları dağlara döndüren Eve Dönüş Yasası’nı çıkarttı, özel harekâtçıları bölgeden uzaklaştırdı ve sonuç, terörün azdığı, evlatlarımızın şehit olduğu, toplumun büyük tedirginlik yaşadığı bir tablonun ortaya çıkmasıdır. AKP iktidarı, Türkiye’nin içine düşürüldüğü aczin ve kara tablonun sorumlusudur" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın bir taraftan ’inceldiği yerden kopsun’ derken, diğer taraftan ABD’den izin alarak bir şeyler yapma peşinde olduğunu kaydeden Toskay, "TBMM çok büyük bir destekle size teröre darbe vurmanız için yetki verdi. Ancak, siz ABD’den izin almak peşindesiniz. İzinle yapılacak uygulamalar çare olmaz" dedi.

'Hükümetin bilgisi dahilinde gitmişler'

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise, AKP’nin, "DTP aracılığıyla terör örgütü PKK ile bağlantı kurduğunu" ileri sürerek, "Hükümet, milletvekillerini Kuzey Irak’a niye gönderdi?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, DTP’li milletvekillerinin, "Biz buraya (Irak’ın kuzeyine), Hükümetin bilgisi dahilinde geldik" dediklerini kaydederek, hükümetin, bu konuda açık ve net cevap vermesi gerektiğini söyledi. Açıkça Anayasanın ihlal edildiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Hükümetin, terör örgütüyle dolaylı irtibat kurduğunun bir başka kanıtı da Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün bir grup milletvekiline yaptığı açıklamadır. Sayın Gönül, askerler için ’tahmin ediyorum, 2 gün içinde serbest bırakılacaklardır’ demiştir. Sayın Gönül bu bilgisini, öyle sanıyorum DTP ile yapılan görüşmelerin ışığında ifade etmiştir" diye konuştu.

DTP: Ayıp ediliyor

DTP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Demirtaş da, askerlerin serbest bırakılması sırasındaki görüntüler nedeniyle DTP’ye yöneltilen eyleştirileri değerlendirirken, "Bu söylemler olayın insani boyutunu görmeyenlerin kendi ayıbıdır" dedi. "Sorunla ilgili olarak sonuç alınmıştır. Önemli olan budur. Süreç hala devam ediyor. Olayı siyasi malzeme yapmamak gerekiyor" diyen Demirtaş, alınan sonucun "hükümete rahat nefes aldırdığı" yorumunu yaptı. Demirtaş, “Biz bölgeye KDP ve KYB yetkilileriyle bağlantı kurarak milletvekillerimizi gönderdik. Hükümetin girişimleri olup olmadığını bilmiyoruz ancak bir aileye ’inlerde mi arayalım’ yanıtının verildiğini basından duyduk" dedi. (Radikal)