CHP fişlemeyi yargıya taşıyor

CHP fişlemeyi yargıya taşıyor
CHP fişlemeyi yargıya taşıyor
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP ’li milletvekili ve yerel yöneticilerin fişlendiği iddiaları tartışma yarattı. Aralarında Emine Ülker Tarhan, Hüseyin Aygün, Nihat Matkap ve İlhan Cihaner’in de bulunduğu CHP’li milletvekili ve yerel yöneticiler için hazırlandığı iddia edilen fişleme belgeleri partide tepkiye neden oldu. Fişlendiği öne sürülen isimler arasında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, yasal yollara başvuracağını söylerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise “Türkiye’de demokrasinin çıtasının nasıl gerilediğinin göstergesidir” diye konuştu. 

‘İddialar külliyen yalan’

Fişlendiği öne sürülen isimler arasında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap,“Benimle ilgili iddialar külliyen yalan. Bu konuda gereken ne varsa yasal yollar ona da gideceğiz” dedi. Fişlemeyi CHP’yi güçsüzleştirme arayışı olarak değerlendiren Matkap şunları söyledi: “Sayın Genel Başkanımızın daha önce dikkat çektiği gibi, yerel seçimlere giderken CHP’nin yükselişini önlemek, AKP ’nin çöküşünü gözlerden gizlemek için tertipler, operasyonlar başladı. Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı’nın attığı her adımdan haberdarız sözleriyle zaten bu ve benzeri tertiplerin olacağını itiraf etmişti. Benimle ilgili rakı kaçakçılığı dahil, söylentiye dayalı diğer suçlamalar da bu tertibin bir parçasıdır. Ancak polis devletinde görülebilecek bu iftira kampanyasını lanetliyor ve diyorum ki: ‘Başbakan Erdoğan ne kadar viski - altın kaçakçısı ise ben de o kadar rakı kaçakçısıyım.’ Müfteriler hakkında da suç duyurusunda bulunacağım.”
Türkiye’de CHP’de siyaset yapıyorsanız hayatınızın 24 saatinin dinlendiğinden emin olabilirsiniz” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise şunları söyledi: “Bizlerin bağlantıda bulunduğu kişiler, gruplar takip ediliyor. Hatta bir arkadaşımızla bir şey konuşmaya bir yere gideceksek, telefonda restoranın adını söylemiyoruz çünkü orada da görüntü, dinleme işi yapıyorlar. Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı’na hangi cüretle ‘Bir gün sen de bu mahkemelerin önünde olacaksın’ diyor? Türkiye’de demokrasinin çıtasının nasıl gerilediğinin göstergesidir.”
Talimatı kim verdi?
Fişlendiği belirtilen CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ise fişleme iddiaları ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Aygün, “Fişimde yer alan ‘eylemlerim’den onur duyuyorum. PKK ve MİT ortak mı çalışıyor? Bu senaryoyu yazan kim?” dedi.

‘İttifak söz konusu değil’

Öte yandan CHP yönetimi, İP ve MHP ile seçim ittifakı iddialarını reddetti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki akşam CNN Türk’te katıldığı bir programda, yerel seçimlerde ittifaka gitmeyeceklerini belirterek, kutuplaşma düşüncesi yaratacak siyasi partiler arasında bir birlikteliğe sıcak bakmadıklarını söyledi.
CHP yöneticileri de ittifakın söz konusu olmadığını vurguladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, “Biz toplumu kutuplaşmaya götürecek yaklaşımları doğru bulmuyoruz” derken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de “Ziyarete herkes gelebilir. CHP sadece milletle ittifak edecek” diye konuştu.