CHP, gensoru hazırlığında

Tren kazası nedeniyle hükümete tepkiler sürüyor. CHP, Ulaştırma Bakanı Yıldırım hakkında gensoru vermek için Meclis'i toplantıya çağıracak.

ANKARA - CHP, hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırma ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında gensoru verme kararı aldı.
CHP Merkez Yönetim Kurulu, dün Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, toplantıda tren kazasından sonra yaşanan gelişmelerin değerlendirildiğini açıkladı. Bu konuda CHP'nin soğukkanlı davrandığını dile getiren Erdem, aradan geçen zamana karşın hükümetin ciddi bir adım atmadığını öne sürdü. Altyapı çalışmaları sürerken hızlandırılmış trenin sefere konulmasının bir cinayet olduğunu ileri süren Erdem, şöyle konuştu:
"Bu olay, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir olaydır. İtiraf sayılacak bazı söylemler var iktidarda. 'Görünmez kaza' derler, ancak bu görünür bir kaza. 'Ben yaptım oldu' anlayışı bu olayda da kendisini gösterdi. Ulaştırma Bakanı olaydan sonra görevden çekilmeyeceğini söyleyerek meydan okumaktadır. İktidar gereğini yapar diye bekledik. Ancak olaydan beş gün geçmesine karşın bir adım atılmadı. Soruşturma yapılacağı söyleniyor. Bu soruşturmayı yapacak kişiler Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı olarak mı çalışacak? Şimdi de bir genel müdür yardımcısı işi Allah'a havale ediyor. Bu konunun geçiştirilmemesi için TBMM'yi en kısa sürede olağanüstü toplantıya çağıracağız ve Binali Yıldırım hakkında gensoru önergesi vereceğiz."
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, olağanüstü toplantı imzalarının bugün Meclis Başkanlığı'na sunulabileceğini söyledi.