CHP heavy metal'ci oldu

CHP heavy metal'ci oldu
CHP heavy metal'ci oldu

Murat Uğurlu (sağda) ve Yusuf Şengül basın açıklamasının ardından CHPİstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile ?metalci işareti yaptı. FOTOĞRAF: HALUK ATALAY

Başbakan'a metal işareti yaptıkları için gözaltına alınan gençler CHP'de basın açıklaması yaptı. Rock'çılar kötü muameleye maruz kaldıklarını öne sürdü
Haber: MEHMET ÖZDOĞAN / Arşivi

İSTANBUL - “...Biz müzik dinlemek için oraya gittik, apar topar ne olduğumuzu anlamadan Başbakan’ın güvenlikleri tarafından götürüldük. Gece üçe kadar sorguda tutulduk ve bize psikolojik baskı uygulandı...”
‘...Önce siyah siyah giyinmiş ajan kılıklı güvenliklerle Harbiye Karakolu’na oradan da alkol testimiz yaptırılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderildik. Amerikan filmlerindeki gibi elimizde numaralar fotoğraflarımızı çektiler.
Murat Uğurlu, Yusuf Şengül, Rıfat Emrah Altınyağ, İlhan Sözel ve İdil Tekin geçen hafta cumartesi günü Maçka’daki Küçükçiftlik Park’ta  düzenlenen Unirock festivaline katılmışlardı. Sahneye çıkan grubu beğenmeyen bazı gençler, park dışına çıkmıştı. Tam da bu sırada uzun bir konvoy geçti önlerinden. Bazıları konvoya karşı ‘metalci’ işareti yaptı. Konvoydan birkaç takım elbiseli adam inip yanlarına yaklaştı.. Sonrası onlar için ‘ürpetici’ydi... 

Başbakan’ın erozyonu
Türkiye bu olanlardan ilk gün haberdar olmadı. Ertesi gün Başbakan Tayyip Erdoğan, Ankara İl Kongresi’nde Maçka’da karşılaştığı bir manzaradan söz edip, “Gençliğimizin bir bölümü arasında ahlaki erozyonun olduğu bu yapılanma bizi dertlendiriyor” demişti. Erdoğan’ın bu sözleri kim için sarf ettiği merak edilirken gerçek ortaya çıktı. O gün gençlerin önünden geçen Başbakan’ın konvoyu, gençlerin yanına giden takım elbiselilerse korumalarıydı...
Gençlerden ikisi dün  CHP İstanbul İl binasında, “Gençlere sahip çıkıyoruz” diyen CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile birlikte, basın toplantısı yaptı. İlk sözü Tekin aldı. Olayın  Erdoğan’ın tahammülsüzlüğünden kaynaklandığını söyleyen Tekin, şöyle devam etti: “Emniyette bu arkadaşlara ‘siyasi görüşünüz nedir?’ diye soruyorlar. Böyle ilgisiz bir sorunun emniyette bu arkadaşlara sorulmasını kınıyorum. Başbakan artık bu dikdatörvari tavırlarına son vermeli! Bu arkadaşlar hangi suçla gözaltına alınıyor? Nerede Başbakan’ın demokrasisi?”
Tekin daha sonra iki ‘metalci’ gençle birlikte ‘metal hareketi’ yaparak poz verdi ve “Ben bu hareketin ne olduğunu öğrendim. Umarım Başbakanımız da öğrenir ve ona göre hareket eder” dedi.
Gençlerden Murat Uğurlu, 30 yaşında ve ilkokul mezunu. Maddi yetersizlik yüzünden okula devam edememiş. Hâlâ yaşadığı olayın şaşkınlığını yaşıyor: “Biz müzik dinlemek için oraya gittik, apar topar ne olduğumuzu anlamadan Başbakan’ın güvenlikleri tarafından götürüldük. Gece 03.00’e kadar sorguda tutulduk ve bize psikolojik baskı uygulandı. Dava açıp peşini bırakmayacağız” 

‘Kelepçelerimiz sıkıyordu’
Yusuf Şengül’se 28 yaşında ve ortaokul mezunu. Onun da eğitimine devam edememesinin nedeni aynı ve o da arkadaşı kadar şaşkın: “Kendi aramızda şakalaşıyorduk, birbirimize ‘metalci işareti’ yaparak takılıyorduk. Önce siyah siyah giyinmiş ajan kılıklı güvenliklerle Harbiye Karakolu’na oradan da alkol testimiz yaptırılmak üzere Adli Tıp Kurumuna gönderildik. ‘Kelepçelerimiz sıkıyor’ dedik dinlemediler. ‘Açız’ dedik ‘sabah yersiniz’ dediler. Birçok defa adreslerimiz ve parmak izlerimiz alındı. Amerikan filmlerindeki gibi elimizde numaralar fotoğraflarımızı çektiler. Komiser siyasi görüşümüzü sordu, ben de ‘solcuyum’ dedim. Bu mükemmel işleyen bürokrasiyi gördükten sonra adam mı öldürdük biz diye düşündük. Oysa ki biz oradan Başbakan konvoyunun geçtiğinden bile haberdar değildik.” 

Cumhuriyet mitingine gittin mi?
Olayı yaşayan gençlerden biri de www.eksisozluk.com adlı internet sitesinin yazarı. ‘Metal Revolution’ takma adıyla sitede yaşadıklarını özetle şöyle anlattı:
“Önümüzden uzun bir konvoy geçti. Çimlerde oturan metalci topluluğuna bir jipten bir adam kafasını çıkarıp bağırdı. Beş dakika sonra aynı jip geri gelip çimlerde oturan insanların en ucundaki kız arkadaşım ve ben ile berimizde oturan üç kişiyi gözaltına aldılar. Aracın içinde ‘siz devletin başına nasıl hareket çekersiniz’ diye azarlamaya başladılar. Hangi hareketten bahsettiğini sorduk ‘Politik görüşümüz’ soruldu. Israrla hangi partiye oy verdiğimiz soruldu.  Ve özellikle ‘cumhuriyet mitingleri’nde bulunup bulunmadığımız birden fazla kere soruldu...”