CHP heyeti Mısır'a gitti

CHP heyeti Mısır'a gitti
CHP heyeti Mısır'a gitti
CHP'li Faruk Loğoğlu, Mısır'da siyasi partiler ile görüşeceklerini söyledi. Loğoğlu, Gazze ziyaretini de henüz planlamadıklarını ifade etti.

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve İstanbul Milletvekili Osman Korutürk’ten oluşan CHP heyeti Mısır’a gitti. CHP’li Loğoğlu, “Muhalefet olarak Türkiye’nin ilişkilerini komşularla kötüden iyiye doğru götürmeye çalışan bir ziyaretimiz olacak” dedi.
Mısır ziyareti için İstanbul’a hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yapan Loğoğlu, ziyarette “Türkiye’de sadece iktidardaki partinin değil başka partilerin de başka yaklaşımların da bulunduğunu aktaracaklarını” söyledi. Loğoğlu, “Mevcut ikili ilişkilerdeki sıkıntıların hafifletilmesi, özellikle 300’e yakın işadamımız, 2 milyar dolara yakın yatırımlarımız bulunan Mısır’da iş adamlarımızın daha rahat çalışmaları, daha elverişli koşullarda çalışmaları için taleplerde bulunacağız. Ziyaretimizin amacı Türkiye Mısır ilişkilerine yardımcı olmaktır. Söylemek gerekirse; hükümetin yapamadığını, biz iktidarda değiliz muhalefetteyiz, muhalefet olarak Türkiye’nin ilişkilerini komşularla kötüden iyiye doğru götürmeye çalışan bir ziyaretimiz olacak” diye konuştu. 

Mısır TV’sine çıkacaklar

Loğoğlu, daha öncesinde Meclis’te düzenlediği basın toplantısında da, Mısır Dışişleri Bakanı, bu bakanlıktaki ilgili yetkililer, Kongre Partisi ve sosyal demokrat parti başkanları ile görüşeceklerini, ayrıca Mısır televizyonunda kendileri için bir program ayarlandığını söyledi.
Özellikle Mursi ile görüşme taleplerinin şu aşamaya kadar olmadığını kaydeden Loğoğlu, “Kendisiyle görüşebildiğimiz takdirde bunun Türkiye-Mısır ilişkileri bakımından önemli bir unsur olacağını, Mısır’daki durumu tam olarak anlayabilmemiz bakımından yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu ev sahiplerimizin takdirine bağlı. Ancak Müslüman Kardeşler görüşlerini temsil eden diğer yetkililerle görüşmemiz olacağını umuyorum. Bunu gerekli de buluyoruz” dedi.
Mısır’daki tutuklu olan TRT muhabirinin gündeme gelip gelmeyeceği yönündeki bir soruya Loğoğlu, “Mısır’da tutuklu gazeteci arkadaşımız var. Bize intikal eden bir başka vatandaş var. Bunları zikredeceğiz” yanıtını verdi. Türk büyükelçisinin Mısır’a geri gönderilmesini olumlu karşıladığını belirten Loğoğlu, “Belki de bu çok eleştiren Mısır ziyaretimizin ilk olumlu ürünü, hükümetin kafasına dank etmiş olmalı kı büyükelçilerimizi gönderdi” dedi. 

Gazze henüz planlanmadı 

Gazze’ye de gitmek istediklerini ancak şu anda planlanmış, takvimlenmiş bir Gazze gezisinin olmadığını söyledi. Loğoğlu,“Bunu Mısır’da gündeme getirecek misiniz? Muhtemelen getireceğiz. Çünkü Gazze’ye gidiş kapılarından bir tanesi Mısır’dan geçiyor. Bu konudaki görüşlerini alacağız. Ama biz Gazze’ye sırf gösteriş olsun diye de gitmek istemiyoruz. Biz Filistin davasına sahip çıkmak istediğimiz için Gazze’ye gitmek istiyoruz. Maalesef AKP hükümeti sadece Hamas’ı tutarak Filistin yönetimirni, Abbas’ı dışlayarak Filistin davasına yarar değil, zarar verdi. Bu konuda Mısır yetkilileriyle görüşmelerimiz olacaktır” dedi.

CHP 90. kuruluş yıldönümünü kutladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CHP’nin 90. kuruluş yıldönümü nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret ederek Mustafa Kemal Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün mozolelerine çelenk bıraktı, Anıtkabir özel defterini imzaladı. Kılıçdaroğlu, “Özgürlüğün ve bağımsızlığın, bir karakter olarak ortaya çıktığı kuruluşumuzda aynı kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz” dedi. CHP’nin 90. kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, KCK tarafından yapılan “Çekilmeyi durdurduk” açıklamasına ilişkin gelinen noktada iki tarafın da birbirine güvenmediği bir tablonun ortaya çıktığını belirterek, “Bunun hesabının Sayın Başbakan tarafından halka verilmesi gerekiyor” dedi. CHP lideri demokratikleşme paketiyle ilgli olarak ise CHP’nin hazırladığı bir demokratikleşme paketi olduğunu ve TBMM Başkanlığı’na verildiğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu ayrıca, Ahmet Arif’in şiirine atıfla “CHP’nin olmadığı bir Türkiye cehennemin öbür adıdır” dedi. Resepsiyona eski genel başkanlardan Deniz Baykal ve Hikmet Çetin katılmazken, resepsiyonun başladığı saatlerde ‘Genç Siviller’, genel merkez girişine yakın bir noktada Mısır ziyaretini protesto etti.