CHP heyeti yoldan döndü

Bombalı saldırı ve sonrasındaki gelişmeleri incelemek için Hakkâri'nin Şemdinli ilçesine gitmek üzere yola çıkan CHP heyeti, olayda ölenlerin cenazelerinin kalkmadığı ve...
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Bombalı saldırı ve sonrasındaki gelişmeleri incelemek için Hakkâri'nin Şemdinli ilçesine gitmek üzere yola çıkan CHP heyeti, olayda ölenlerin cenazelerinin kalkmadığı ve uygun çalışma ortamı olmadığı" gerekçesiyle Yüksekova'dan Hakkâri'ye geri döndü. Komisyon başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, bölgede büyük bir huzursuzluk olduğunu belirterek, olayın bir an önce aydınlatılması gerektiğini söyledi.
İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği iki mülkiye müfettişi de Ankara'dan uçakla Van'a, ardından da minibüsle Şemdinli'ye gitti. Eski Van Vali Yardımcısı olan Mülkiye Müfettişi Yılmaz Arslan ile müfettiş Aydın Doğan herhangi bir açıklama yapmadı. CHP'nin Şemdinli'de yaşanan bombalama olayıyla ilgili iddiaları araştırmak üzere görevlendirdiği dört kişilik heyet Hakkâri'de incelemelere başladı.
Heyete Esat Canan da katıldı
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Cevdet Selvi'nin başkanlığını yaptığı heyette, Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, İstanbul Milletvekili İsmet Atalay ve Mardin Milletvekili Mahmut Duyan görev aldı. Heyete olayları yakından izleyen Hakkâri Milletveki Esat Canan da katıldı. Van Havaalanı'ndan Yüksekova'ya geçen CHP heyeti, Yüksekova'da partililerle bir değerlendirme toplantısı yaptı. Heyet, iki cenaze nedeniyle Şemdinli'de alınan olağanüstü önlemler ve bu durum nedeniyle yetkililerle herhangi bir şekilde görüşme ortamı bulunmadığı gerekçesiyle Hakkâri'ye geri döndü."
Elkatmış: Provokasyon gibi
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış da olayları incelemek üzere Hakkâri'ye gideceklerini tekrarladı. Hakkâri'ye ne zaman gidecekleri konusunda yine herhangi bir açıklama yapmayan Elkatmış, "Şemdinli'deki olaylar gerçekten üzücü, sanki bir provokasyon var gibi" diye konuştu.Bombalar aynı elden mi çıktı?
Kasım ayının ilk günü meydana gelen ve ilçede Şeker Bayramı'nın tadını tamamen kaçıran 27 kişinin yaralandığı, 64 ev ve işyerinin hasar gördüğü patlamanın görgü tanıkları, önceki gün Umut Kitabevi'ne yapılan bombalı saldırının da aynı kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği kuşkusunu dile getirdi. Bombanın patladığı gün çarşıdaki dükkânlarında oturduğunu söyleyen Muhammet Töre, 1 Kasım günü bir aracın infilak etmesi ile gelişen olayları şöyle anlattı:
'Patlayacağı sanki biliniyordu'
"Arife günüydü. Tüm dükkânlar birkaçı hariç kapalıydı. O saatte nedense subay lojmanlarında da kimse yoktu. Ayrıca her gece açık olan askeri gazino, o gün Fenerbahçe-Schalke maçı olmasına ve o saatte maç oynanmasına rağmen kapalıydı. Bombadan iki saat önce sokakta ve evlerde yalnızca vatandaşlar kalmıştı. Sokakları boşaltanlar sanki bombanın patlayacağını biliyorlardı. Derken bomba patladı.
Bu olayların hepsi birbirine bağlantılı."
Fırıncı Orhan Kaya ise araçta meydana gelen patlamanın ardından olay yerine ilk gidenlerden. Kaya, o saatte bayram tepsisi hazırlamak üzere eşi ve çocuğunun dükkânda bulunduğunu söyledi. Kaya, "Dükkân berbat haldeydi. Hamurlar simsiyahtı. Bunu 'Devlet yaptı' dedim, bana inanmadılar. Sonra silahlar atıldı. Evin duvarları delik deşik oldu. Boş kovanlar terliklere dolmuş" diye konuştu.
Benzer nitelikler
Yüksekova'da, 'yuksekovahaber.com' adlı haber sitesinin sahibi olan Necip Çapraz, Hakkâri, Yüksekova ve Şemdinli'deki irili ufaklı 20'ye yakın bombalı saldırıyı yerinde izlemiş. Çapraz, "Bomba haberleri yazmaktan lakabım 'Bombacı'ya çıktı" diyor. Çapraz, hem Şemdinli hem de Yüksekova'daki tüm saldırıların benzer nitelikler taşıdığı inancında. Çapraz şöyle diyor: "Yüksekova'da Zagros İş Merkezi'ne roket atılmış, buraya el bombası bırakılmış, diğer olaylar ise C4 ile gerçekleştirilmiş. Ancak birçoğu ya az sayıda ölüme yol açtı ya da açmadı. Örneğin, Yüksekova'da roket sokağa atılsa ya da Şemdinli'de on gün önceki bomba Cumhuriyet Caddesi'nde patlatılsa can kaybı artacaktı. Demek ki olayın failleri şimdilik büyük bir katliam yaratmak istemiyor. Üstelik kafalar da karıştırılıyor. Bir bomba jandarma komutanlığına, bir diğeri de DEHAP'ın barış çadırının yanına bırakılıyor. Öyle bakılınca kanıtlar ve tanıklıklar, olayın aynı ellerce düzenlendiğini açıkça ortaya koyuyor."


    http://www.radikal.com.tr/7629097629090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.