CHP il başkanına Erdoğan'a hakaret iddiasıyla 17 ay hapis

CHP il başkanına Erdoğan'a hakaret iddiasıyla 17 ay hapis
CHP il başkanına Erdoğan'a hakaret iddiasıyla 17 ay hapis
CHP Kayseri İl Başkanı Mustafa Ayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada, 1 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayan'ın cezası ertelendi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret iddiasıyla yargılanan Kayseri CHP İl Başkanı Mustafa Ayan davasında karrar çıktı. Ayan, 17 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak, ceza ertelendi. 

Kayseri 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında CHP İl Başkanı Mustafa Ayan ve avukat oğlu Emre Ayan hazır bulundu. Yerel bir gazete muhabiri ile sohbeti esnasında, bilgisi dışında kayıt alındığını öne süren Mustafa Ayan savunmasında şöyle dedi:

"Beni, mahkemeden çağırdıklarında bu olayı öğrendim. Cumhurbaşkanı makamına gelen birisinin bizim sözlerimize tahammülü olması gerekir. Belki Cumhurbaşkanımızın haberi yoktur bile. Hakaret kastım yok. Eleştirilerimi yarın da yapmaya devam edeceğim. Şeytan kelimesini akıllı insan anlamında, Deccal kelimesini ise aklını kötü yönde kullanan anlamında söyledim."

Mustafa Ayan, Türk Ceza Kanunu'nun 299/1'nci maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan 1 yıl 6 ay, 299/2'nci maddesi uyarınca hakareti alenen işlediği için cezada artırıma giderek 1 yıl 9 ay, mahkemedeki saygın tutumu nedeniyle de cezasında indirime giderek 1 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası ertelenen Ayan, 3 yıl içerisinde bir suç işlemediği takdirde hüküm giymeyecek.

'CEZA UMURUMDA DEĞİL'

Cezayı yorumlayan Mustafa Ayan, Cumhurbaşkanı ile ilgili yasaların yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunarak, "Bu konu hakkında başvurumuzu yapacağız. Bugün almış olduğum ceza hiç de önemli değil, umurumda da değil. Bu yola başımızı koyduk, cebimizin mücadelesini yapmıyoruz. Mücadelemiz halkımız için."

'SİYASET YAPAN BİR CUMHURBAŞKANI, BAŞKAN VAR'

CHP İl Başkanı'nın avukat oğlu Emre Ayan ise kararı temyiz edeceğini, ayrıca Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağını belirterek, şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi'ne hiç açılmayan bir davayı açacağım. Cumhurbaşkanına hakaret suçu ile alakalı maddenin iptalini isteyeceğim. Çünkü Cumhurbaşkanlığı tanımı Türkiye'de değişmiştir. Halkoyu ile seçilmiş ancak siyasi kimliğini terk etmemiş, siyasetçiden önce siyaset yapan bir Cumhurbaşkanı, başkan var. Sayın başkan, artık Cumhurbaşkanının tanımındaki Cumhurbaşkanı değil."