CHP ile sağ örgütler 301. maddede uzlaştı

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, düşünce özgürlüğünü engellediği için eleştirilen TCK'nın 301. maddesinin virgülünün bile değişmemesini istedi.

ANKARA - CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, düşünce özgürlüğünü engellediği için eleştirilen TCK'nın 301. maddesinin virgülünün bile değişmemesini istedi. Aralarında Türkiye Kamu-Sen, Aydınlar Ocağı gibi sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu Türkiye Dayanışma Konseyi de CHP ile aynı söylemi kullandı: "301. Madde'nin virgülüne dokunulmadan aynen muhafaza edilmesini istiyoruz."
TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Eraslan bir cinayet işlendikten sonra bu konunun gündeme getirilmesinin, Ermenistan'dan İran'a, ABD'ye kadar toplumsal gösterilerle yasa maddesinin katil ilan edilmesinin, parlamentonun egemenlik hakkının kullanılmasına müdahale olduğunu söyledi. Eraslan bu durumda maddede değişiklik yapılmasının, cinayetin üstlenilmesi ve Türkiye'nin egemenlik hakkından taviz vermesi anlamına geleceğini ileri sürdü.
Türk Dayanışma Konseyi üyeleri ise Türkiye-Kamu Sen'in Ankara'daki Genel Merkezi'nde toplandı. Aydınlar Ocağı Başkanı ve konsey sözcüsü Prof Dr. Mustafa Erkal şöyle konuştu: "301. Maddeyi savunanlar, son menfur cinayetin azmettiricisi olarak suçlu ilan edildi. Maddeye karşı izansız, insafsız operasyonlar hızla sürüyor. Bu ilkel operasyonların sivil toplum kuruluşları üzerinden yürütülmeye çalışılması da ayrıca düşündürücü."
Sinan Aygün: 301 mayın eşeği gibi
Aynı toplantıya katılan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygünbir de yazılı açıklama yaptı: "Sivil toplum örgütlerinin yaptığı 'Aşağılama' yerine 'tahkir ve tezyif' ifadelerinin konulması önerisine karşı değiliz. Ancak altı aydan üç yıla kadar uygulanan hapis cezasının iki yıla çekilmesine karşıyız. 301. Madde mayınları patlatmakta kullanılan mayın eşeklerine benziyor. Bu madde kaldırılırsa AB 'Buna benzeyen diğer maddeleri de patlatın' diyecek.