CHP işgalinde 2'nci gün

CHP işgalinde 2'nci gün
CHP işgalinde 2'nci gün
İZMİR'in Urla İlçesi sınırlarında kalan Balıklıova Mahallesi'nde 25 yıl önce kiraladıkları arsalara yaptıkları evler hakkında yıkım kararı verilen grubun CHP İzmir İl Başkanlığı'nda başlattığı işgal eylemi sürüyor.

RADİKAL - Urla Belediye Başkanı CHP ’li Sibel Uyar’ın belediye encümen kararını bir kez daha gözden geçirmesini isteyen 74 ev sahibi, dün CHP İzmir İl Başkanlığı’nda eylem başlattı. İl Başkanı Bedri Serter’in eylemi sonlandırma talebine olumsuz yanıt veren yaklaşık 100 kişi, geceyi il başkanlığında geçirdi. Aralarında, yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu kalabalık, Balıklıova Mahallesi’nde 25 yıl önce kiraladıkları arsalara yaptıkları evler hakkında yıkım ve boşaltma kararıyla ilgili bir gelişme olmadıkça parti binasından ayrılmayacaklarını kaydetti.

İŞTE O ANLARDAN KARELER

Bu arada gruptakilerden bazıları zaman zaman fenalaştı, bazıları da gözyaşı döktü. Fenalaşanlara sağlık ekipleri müdahale etti. İl Başkanı Serter, bugün eylemin devam ettiği parti binasına gelmedi.

BELEDİYEDEN YAZILI AÇIKLAMA

Bu arada konuyla ilgili Urla Belediyesi’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu görüşe yer verildi:

"Balıklıova’nın köy tüzel kişiliği döneminde, muhtarlıktan kiralanan kamuya ait alanlarda yapılan baraka tarzı evlerin Kıyı Kanununa ve İmar Kanununa aykırı kaçak yapılaşma olduğu, yasal olmayan yollarla işgal edildiği ve mevzuata aykırı olduğu anlaşılmıştır. 164 parsel sayılı taşınmaz, Balıklıova’nın Köy tüzel kişiliği döneminde, muhtarlık tarafından kısım kısım vatandaşlara kiralanmıştır ve zamanla baraka tarzı bu evlerin sayısı artarak, kıyı çizgisine mesafesi 61 metreye kadar gelmiştir. İzmir Bayındırlık İsk?n Müdürlüğü tarafından bahsi geçen parsel için, 16.04.1998 tarihinde kaçak yapı olarak tespitler yapılmış ve gerekli yasal işlemler o tarih itibariyle başlatılmıştır. İzmir Valiliğince söz konusu yapıların 3194 sayılı imar kanunun 32. Maddesi gereği yıkım kararı alınması gerekmektedir denilerek, 164 parsele ruhsatsız kaçak yapı yapılamayacağı köy muhtarlığına tebliğ edilerek parsel 1998 yılında İzmir Valiliğince mühürlenmiştir. 2002 yılında sayısı 4 ile 8 adet olan kaçak yapıların İzmir Valiliğince mühürlenmesine rağmen fen ve sağlık kurallarına aykırı olarak kaçak yapı sayısı bugün 74 adete ulaşmıştır.
31 Mart 2014 tarihinden itibaren ise, 6360 sayılı yasa geçerli olmak üzere köy tüzel kişiliği kaldırılan Balıklıova Köyünün mülkleri, belediyemize devrolmuştur ve 164 sayılı parsel bu tarihten itibaren belediye taşınmazı olarak tapu kayıtlarına geçmiştir. Urla Belediyesi, kanunların gerektirdiği işlemleri yapmazsa kanunlar önünde suçlu durumuna düşecektir. Köy tüzel kişiliği döneminde kanuna aykırı olarak yapılan kaçak yapılar devlet malında işgalci konumundadır.

Elektrik ve suyun Belediye tarafından kesildiği iddiaları ise asılsızdır. Zira elektriğin TEDAŞ, suyun ise İZSU kurumlarına ait yaptırımlar olduğu bilinmektedir. 74 hanenin birçoğunun asıl ikametg?hları olmadığı, ikinci konut olarak kullanılmakta oldukları resmi evraklarda da yer almaktadır. 164 parselde işgalci olarak görünen 74 kişinin, İzmir 1. İdare Mahkemesine yapmış olduğu yürütmenin durdurulması istemli davanın, ilgili mahkemece reddedilerek belediyemiz haklı bulunmuştur. Ardından bir üst mahkeme olan Bölge idare mahkemesine yapılan itiraz da mahkemece reddedilmiştir." (DHA, Tufan HAMARAT/İZMİR)