CHP İstanbul'da Derviş için nabız yokluyor

CHP İstanbul'da Derviş için nabız yokluyor
CHP İstanbul'da Derviş için nabız yokluyor

Derviş?in BM?deki görevi 1 Mart?ta bitiyor.

Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Ankara’da Murat Karayalçın’ı İzmir’de Aziz Kocaoğlu’nu aday gösteren CHP’de İstanbul Büyükşehir adayı için arayışlar sürüyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, adaylık için adı geçen ve potansiyel aday konumundaki bazı isimleri bizzat kendisinin bildiği ve belirlediği bir anket firması aracılığıyla İstanbullular’a soruyor. Sorulan isimler arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı’nı 1 Mart’ta bırakacak olan Kemal Derviş’in adın da bulunuyor.
Baykal yerel seçimlerde özellikle İstanbul’u AKP’den almak için aday adaylarını ince eleyip sık dokuyor. Bu amaçla bir firmaya anket yaptırıyor. Ankette ortaya çıkacak sonuçları da yapılacak aday değerlendirmelerinde dikkate alınacak. Anket sonuçlarında Derviş’in çıkması halinde Baykal’ın Derviş’e adaylık teklifinde bulunması bekleniyor.
Derviş’in adaylığını isteyenler arasında CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen’in de bulunduğu belirtildi. Ankette, 2001 krizinden sonra Türkiye’ye ‘kurtarıcı’ olarak çağrılan Derviş’in, yanı sıra açıkladığı yolsuzluk dosyaları ile AKP’yi zor durumda bırakan ve bir anda yıldızı parlayan Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken ve kamuoyunda günlerce tartışılan ‘çarşaflı açılımının’ mimarı İl Başkanı Gürsel Tekin ile eski Kültür Bakanlarından Ercan Karakaş gibi isimler yer alıyor. Ankette İstanbullur’a ‘Kimi CHP’nin Büyükşehir Başkan adayı olarak görmek istersiniz?’, ‘Aday gösterilse ve bu isimlerden hangisine oy verirsiniz?’ soruları yöneltiliyor.
Telefonla yapılan anketin kısa bir süre içinde sonuçlandırılacağı ve sonuçların Deniz Baykal’a ulaştıralacağı öğrenildi. Baykal’ın Merkez Yönetim Kurulu’nda anket sonuçlarını değerlendirip adayın isminin belirlenmesinden sonra İstanbul adayını ilan etmesi bekleniyor.
Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen’in CHP’nin adaylık teklifini reddetmesinden sonra başlayan aday arayışları sonuçlanma aşamasına geldi. CHP’nin 2004 yerel seçimlerinde adaylık başvurusu mesai saatinde Seçim Kurulu’na bildirilemediği için aday olamayan avukat Aydın Güngör’ü yeniden aday göstereceği öğrenildi.
AKP’nin Çankaya’da ANAP’lı eski bakanlardan Bülent Akarcalı’yı aday göstermesi üzerine CHP’nin kimi aday göstereceği merak edilmeye başlandı. Önceki günkü merkez Yönetim Kurulu’nda gelen Çankaya adayı konusunda Baykal bir kadın aday üzerinde durduğu öğrenildi. Kulislerde, sendikacı Yaşar Seyman ve İsmet İnönü’nün torunu Gülsüm Bilgehan’ın isimleri geçiyor.